Foldyna už zase odvolává Schwarzenberga z čela zahraničního výboru. Má i náhradníka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2014 21:47
Není to poprvé, co se Foldyna pokouší Schwarzenberga odvolat. Naposledy klubu jeho konec navrhoval letos v květnu poté, co exministr nazval politiky, kteří se účastnili recepce ke Dni vítězství na ruské ambasádě, za kolaboranty.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Předseda TOP 09 a šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg leží části sociální demokracie v žaludku. Na úterním jednání poslaneckého klubu ČSSD přišlo několik straníků s tím, že exministr zahraničí už na svoji roli nestačí a měl by skončit.

"Výbor by s někým jiným mohl být mnohem výkonnější," tvrdí ústecký poslanec Jaroslav Foldyna, který téma na klubu otevřel. Podpořilo ho několik dalších poslanců, například Vítězslav Jandák, zbytek se nevyjádřil, ani se Schwarzenberga nezastal.

Není to poprvé, co se Foldyna pokouší Schwarzenberga odvolat. Naposledy klubu jeho konec navrhoval letos v květnu poté, co exministr nazval politiky, kteří se účastnili recepce ke Dni vítězství na ruské ambasádě, za kolaboranty. Nyní Foldynovi kromě Schwarzenbergových mnohdy ostrých výroků vadí také jeho věk a kondice.

Foldyna už dokonce vytipoval možného náhradníka – byl by jím Milan Šarapatka z Úsvitu, který dlouhé roky pracoval jako velvyslanec v asijských a afrických zemích. Straníci Tomia Okamury na možná škatulka ve výborech reagují zdrženlivě s tím, že oficiální nabídku nedostali. "Ale už jsem o tom od různých politiků slyšel," připouští Okamura.

Sám Šarapatka upozorňuje na to, že vedení výborů je součástí koaliční a opoziční dohody. Úsvit má díky této úmluvě šéfa výboru pro obranu a není jasné, zda by ho strana byla ochotná případně vyměnit za zahraničí. I Schwarzenbergův možný náhradník si ale přisadí: "Je pravda, že výbor prakticky nefunguje, je paralyzovaný."

Podle zástupců TOP 09 si chtějí sociální demokraté vyřizovat staré účty kvůli uznání Kosova. "Jde o naprosto absurdní požadavek části sociální demokracie. Je hloupé, když neumí věcně argumentovat a snaží se mezinárodně uznávaného člověka odstranit z nějaké funkce," komentoval dění v ČSSD místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09).

Ve skutečnosti se Schwarzenberg o svůj post zatím bát nemusí. Z koaličních stran se jeho jméno přetřásá jen u sociální demokracie a ani tam nemá Foldyna potřebnou podporu. "Nadnesli to, ale rozhodně nejsme ve fázi, že by se nějak připravovalo jeho odvolání. Ale nemůžu zaručit, že k tomu v budoucnu nedojde," tvrdí Foldynův stranický kolega a člen zahraničního výboru Václav Zemek.

Schwarzenbergova opozice v ČSSD však postupně sílí. "Ta situace nazrává. Blíží se to už k poměru půl na půl," řekl deníku Insider zdroj ze sociální demokracie. A kritika na práci výboru zaznívá i od lidí, kteří se k fanouškům odvolání šéfa neřadí. "Je pravda, že mě zaskočilo třeba to, že jsme se vůbec nesešli k ukrajinské krizi," dodal Zemek. Podobnou výtku měl i další člen výboru Pavel Plzák (ANO).

"Krize na Ukrajině se řešila několikrát na plénu celé Sněmovny, takže to nevidím jako něco podivného. Za horší bych považoval, pokud by to řešil jenom výbor, a ne Sněmovna," oponuje Gazdík.

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy