Foldyna už zase odvolává Schwarzenberga z čela zahraničního výboru. Má i náhradníka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2014 21:47
Není to poprvé, co se Foldyna pokouší Schwarzenberga odvolat. Naposledy klubu jeho konec navrhoval letos v květnu poté, co exministr nazval politiky, kteří se účastnili recepce ke Dni vítězství na ruské ambasádě, za kolaboranty.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Předseda TOP 09 a šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg leží části sociální demokracie v žaludku. Na úterním jednání poslaneckého klubu ČSSD přišlo několik straníků s tím, že exministr zahraničí už na svoji roli nestačí a měl by skončit.

"Výbor by s někým jiným mohl být mnohem výkonnější," tvrdí ústecký poslanec Jaroslav Foldyna, který téma na klubu otevřel. Podpořilo ho několik dalších poslanců, například Vítězslav Jandák, zbytek se nevyjádřil, ani se Schwarzenberga nezastal.

Není to poprvé, co se Foldyna pokouší Schwarzenberga odvolat. Naposledy klubu jeho konec navrhoval letos v květnu poté, co exministr nazval politiky, kteří se účastnili recepce ke Dni vítězství na ruské ambasádě, za kolaboranty. Nyní Foldynovi kromě Schwarzenbergových mnohdy ostrých výroků vadí také jeho věk a kondice.

Foldyna už dokonce vytipoval možného náhradníka – byl by jím Milan Šarapatka z Úsvitu, který dlouhé roky pracoval jako velvyslanec v asijských a afrických zemích. Straníci Tomia Okamury na možná škatulka ve výborech reagují zdrženlivě s tím, že oficiální nabídku nedostali. "Ale už jsem o tom od různých politiků slyšel," připouští Okamura.

Sám Šarapatka upozorňuje na to, že vedení výborů je součástí koaliční a opoziční dohody. Úsvit má díky této úmluvě šéfa výboru pro obranu a není jasné, zda by ho strana byla ochotná případně vyměnit za zahraničí. I Schwarzenbergův možný náhradník si ale přisadí: "Je pravda, že výbor prakticky nefunguje, je paralyzovaný."

Podle zástupců TOP 09 si chtějí sociální demokraté vyřizovat staré účty kvůli uznání Kosova. "Jde o naprosto absurdní požadavek části sociální demokracie. Je hloupé, když neumí věcně argumentovat a snaží se mezinárodně uznávaného člověka odstranit z nějaké funkce," komentoval dění v ČSSD místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09).

Ve skutečnosti se Schwarzenberg o svůj post zatím bát nemusí. Z koaličních stran se jeho jméno přetřásá jen u sociální demokracie a ani tam nemá Foldyna potřebnou podporu. "Nadnesli to, ale rozhodně nejsme ve fázi, že by se nějak připravovalo jeho odvolání. Ale nemůžu zaručit, že k tomu v budoucnu nedojde," tvrdí Foldynův stranický kolega a člen zahraničního výboru Václav Zemek.

Schwarzenbergova opozice v ČSSD však postupně sílí. "Ta situace nazrává. Blíží se to už k poměru půl na půl," řekl deníku Insider zdroj ze sociální demokracie. A kritika na práci výboru zaznívá i od lidí, kteří se k fanouškům odvolání šéfa neřadí. "Je pravda, že mě zaskočilo třeba to, že jsme se vůbec nesešli k ukrajinské krizi," dodal Zemek. Podobnou výtku měl i další člen výboru Pavel Plzák (ANO).

"Krize na Ukrajině se řešila několikrát na plénu celé Sněmovny, takže to nevidím jako něco podivného. Za horší bych považoval, pokud by to řešil jenom výbor, a ne Sněmovna," oponuje Gazdík.

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy