Favoritem v boji o Dětmarovice zůstává tajemný Gascontrol

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 12. 2012 14:52
Favoritem na koupi jediné černouhelné elektrárny v portfoliu ČEZ zůstává málo známá havířovská firma Gascontrol. I ve druhém kole soutěže, jak zjistil Insider, se drží v čele zájemců.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Zatímco mezi manažery státní firmy ČEZ a těžební skupiny Czech Coal vrcholí jednání o osudu hnědouhelné elektrárny Počerady, souběžně postupuje i prodej další elektrárny, černouhelných Dětmarovic. Favoritem na jejich koupi zůstává málo známá havířovská firma Gascontrol. I ve druhém kole soutěže, jak zjistil Insider, se drží v čele zájemců.

Kromě Gascontrolu o Dětmarovice usiluje holding EPH napojený na skupinu J&T a dále investiční skupina BXR ovládaná miliardářem Zdeňkem Bakalou. „Všichni tři uchazeči ve druhém kole své nabídky zvýšili, jejich pořadí se proti prvnímu kolu nezměnilo,“ říká zdroj z vedení ČEZ. Aktuální cenové nabídky ČEZ i zájemci tají. Na špici však podle našich zjištění zůstává Gascontrol.

V prvním kole Gascontrol za Dětmarovice nabídl 1,1 miliardy korun, následoval EPH s nabídkou 900 milionů (měl ale omezující podmínky), třetí v pořadí byla Bakalova BXR se 300 miliony.

Bakalova pozice je stěží pochopitelná. Právě pro BXR má koupě elektrárny největší smysl, ovládá totiž Ostravsko-karvinské doly zásobující Dětmarovice uhlím.

V prvním kole ovšem vůbec nejvyšší nabídku, sedm miliard korun, na Dětmarovice podal ještě čtvrtý hráč - Česká energie. ČEZ ji vzápětí vyřadil s tím, že nesplňovala kritéria soutěže, mimo jiné požadavky na bonitu a velikost. Už proto je celý průběh tendru mimořádně zajímavý. Zbývající uchazeči totiž nabízejí za jedinou černouhelnou elektrárnu v portfoliu ČEZ překvapivě málo.

Dětmarovice vs. Energotrans

Dětmarovice patří k méně výkonným zdrojům ČEZ. Jejich provoz je dražší než u hnědouhelných elektráren. Vyrábějí sice s nižšími emisemi, ale v době, kdy jsou ceny emisních povolenek u dna, se tato výhoda vytrácí. ČEZ Dětmarovice využívá hlavně jako elektrárnu, která vyrovnává výkyvy v rozvodné síti. Zdroj se spouští podle potřeby, nárazově, vyrobí méně, na druhou stranu prodává za lepší ceny.

Dětmarovice vyrábějí 2 TWh elektřiny za rok. Jejich provozní zisk (EBITDA) se nicméně pohybuje kolem miliardy korun ročně. Proto nabídky vypadají na první pohled jako nízké, energetická aktiva se obvykle prodávají za šesti- až osminásobek EBITDA.

Částečné vysvětlení se nabízí. „Do Dětmarovic bude třeba v příštích letech hodně investovat, aby se dostaly na požadované ekologické limity,“ připomíná Zdeněk Duba, šéf teplárenské firmy Dalkia, jež zájem o Dětmarovice zvažovala, nakonec ale nabídku nepodala.

Jenomže i s nutnými ekologickými investicemi je miliarda za Dětmarovice nízká. ČEZ elektrárnu nabízí s přídělem emisních povolenek zdarma. Bezplatné povolenky dostávají elektrárny od příštího roku jako kompenzaci za nutné ekologické investice. Takže modernizace je vlastně pro budoucího investora tak trochu předplacená.

Dětmarovice přitom nejsou jen elektrárna, v jejich areálu je místo pro stavbu dalších provozů, třeba dalších energobloků.

Cena nabízená za Dětmarovice zaujme hlavně ve srovnání s jiným zdrojem, mělnickou teplárnou a elektrárnou Energotrans, kterou ČEZ kupoval od skupiny EPH. Hnědouhelný Energotrans má kapacitu jen 352 megawattů. Kromě tepla vyrábí ročně zhruba 1,5 TWh elektřiny. Je ziskovější než Dětmarovice (provozní zisk se pohybuje kolem 1,5 miliardy). „Jde ale o srovnatelné zdroje, přitom za Energotrans dal ČEZ 13 miliard korun, což je obrovský rozdíl oproti nabídkám na Dětmarovice, jak se o nich mluví,“ říká analytik J&T Banky Michal Šnobr. Ten je sice znám tím, že ČEZ kvůli koupi Energotransu od skupiny EPH (obchod byl loni vypořádán) dlouhodobě kritizuje, jde ale o jednoho z nejrespektovanějších expertů na energetiku u nás. Férovou cenu za Dětmarovice podle Šnobra v soutěži zatím nabízela jen vyřazená Česká energie. „Pokud  někdo Dětmarovice za cenu přes miliardu korun koupí, udělá velmi dobrý obchod,“ říká.

Tajuplní Havířované a vyřazená Česká energie

V této souvislosti se nabízí otázka, kdo je vlastně onen favorizovaný kupec Gascontrol a jakou hru hraje. Firma patří podnikatelům Mieczyslawu Molendovi a Františku Sasynovi, zabývá se dodávkami energetických zařízení a služeb, vlastní síť šesti benzinových stanic. Její tržby jsou jen o málo vyšší než obrat vyřazené České energie (přes miliardu korun), zisk se loni pohyboval nad 152 miliony.

Proč chce Gascontrol kupovat velkou uhelnou elektrárnu? „Obchodujeme s elektřinou, máme malé kogenerační jednotky, chceme své výrobní portfolio rozšířit,“ říká Molenda. Další podrobnosti odmítá upřesnit. A už vůbec se nechce bavit o nabízené ceně za Dětmarovice či vysvětlovat, jak je možné, že jeho malá firma nabízí za elektrárnu víc než třeba mnohem silnější EPH.

Do dilematu „co a za kolik prodat“, jež nyní řeší manažeři ČEZ, může zasáhnout ještě jeden faktor. Vyřazený zájemce o Dětmarovice, Česká energie, má šanci se proti verdiktu odvolat a celý prodej zpochybnit. Skupina ČEZ by pak o to víc byla tlačena do dohody s Czech Coalem Pavla Tykače a rozhodování o jiných elektrárnách, pro něž také hledá kupce (jde hlavně o Počerady).

Co Česká energie udělá? „Tuto otázku teď rozhodně nebudeme komentovat - snad časem podáme vysvětlení,“ říká spolumajitel Ladislav Pálka. Hra o elektrárny bude napínavá až do konce.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy