Evropská unie se radí o integraci, ale přitom se neví, co bude s Bruselem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 10. 2012 13:01
O možném rozpadu Belgie na dva státy – vlámský a valonský – se mluví už dlouho a leckdo to nebere vážně. Ale volební čísla mluví čím dál jasněji. Vlámští separatisté jsou už daleko nejsilnější stranou a v nedělních lokálních volbách získali celkem 38 procent hlasů.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Evropská unie neustále řeší problémy, zda a nakolik se proměnit ve federaci, a zatím se sídlům jejích institucí pomalu rozpadá země, v níž sídlí.

O možném rozpadu Belgie na dva státy – vlámský a valonský – se mluví už dlouho a leckdo to nebere vážně. Ale volební čísla mluví čím dál jasněji. Vlámští separatisté jsou už daleko nejsilnější stranou a v nedělních lokálních volbách získali celkem 38 procent hlasů.

Stejně jako české volby s velkým posílením komunistů zaznamenaly i ty belgické jednu událost mimořádného významu. Nové vlámské alianci, jak se strana separatistů jmenuje, se podařilo zvítězit v Antverpách.

Budou tak ovládat druhý největší přístav v Evropské unii a je to vůbec poprvé po devadesáti letech, kdy toto důležité město nebude ovládat socialistická strana, nepočítáme-li období německé okupace během druhé světové války.

Po „dobytí“ Antverp vypadá možné rozdělení Belgie opět o něco reálněji, i když v Bruselu se o tom zatím v evropských institucích nechce nikomu mluvit. Je to další protivná komplikace navíc, jako kdyby jich nyní Unie neměla dost…

Stoupenci vlámské samostatnosti argumentují tím, že doplácejí na frankofonní valonskou část. Údajně až šestnáct miliard eur ročně. Jižní, valonská část Belgie má o něco nižší životní úroveň a nezaměstnaných je tam jednou tolik co ve Vlámsku.

Federální společná vláda se sestavuje a funguje tak těžce jako snad nikde jinde. Vyjednávání o podobě kabinetu trvalo po volbách v roce 2010 rekordních 541 dnů a nyní se rozhovory zasekly na sestavení rozpočtu na příští rok.

A ten Brusel? Ačkoliv je obklopen vlámským osídlením, většina obyvatel je frankofonních. Co s ním tedy bude v případě rozdělení, je ve hvězdách. Spekuluje se, že by mohl být samostatným, nezávislým městem.

Insider oslovil Francouzku, která v Bruselu několik let žila. Podle ní většina nejmajetnějších lidí, kteří v Bruselu pracují nebo nějak působí, žije v okolí za hranicemi města a je otázkou, kolik by město-stát vybíralo na daních. Těžko by mohlo žít jen z toho, že je sídlem Evropské unie a NATO.

Nová vlámská aliance chystá velkou politickou ofenzívu na rok 2014. To se budou konat parlamentní volby a tam se má svést rozhodující zápas o budoucí podobu Belgie, případně o její konec.

 

Právě se děje

Další zprávy