Objev dne - Skrývání skutečných majitelů se stalo oblíbenou zábavou zvláště u firem, které spolupracují s veřejným sektorem.
Do kategorie záhadných společností patří také Egem, který dostává od roku 2010 většinu zakázek na rekonstrukci elektrické přenosové soustavy. V příštích deseti letech chce státní firma ČEPS do přenosové soustavy investovat přes 60 miliard korun.
Stopa po majitelích Škody Transportation, která dodává kolejová vozidla, vede přes Kypr na Guernsey a Marshallovy ostrovy. Společnost Natland, která usiluje o zakázku na čištění hlavního města, sídlí přímo na Kypru a část jejích akcií vlastní tři seychelské firmy.
Egem se spokojil s tím, že k zakrytí majitelů využil kyperské právo.
Z tuzemského obchodního rejstříku vyplývá, že českobudějovický Egem patří už čtvrtý rok akciové společnosti ENV Holding, která sídlí na stejné pražské adrese jako finanční společnost J&T.
Jako majitel ENV Holdingu je registrována společnost Herington Investments Ltd., která sídlí v kancelářském centru Savvides v kyperské Nikosii.
Z kyperského rejstříku vyplývá, že Herington patří společnosti Berg Nominees Ltd. zapsané na stejné adrese. Protože jde o firmu typu „nominee“, tak se o jejích majitelích nedá nic zjistit. Tyto firmy zveřejňují jen své správce, nemusí však publikovat beneficienty, kteří inkasují zisk.
Právnické firmy nabízející založení nominee společností vysvětlují jejich smysl stejnými slovy v Česku i ve Velké Británii. „K využití této služby vedou naše klienty v praxi rozličné důvody, např. potřeba zachovat anonymitu vlastníka společnosti,“ vysvětluje pražský Regismaster Consult.
„Našemu nominee akcionáři můžeme posloužit tím, že jeho identita jako příjemce zisků bude známa pouze nám a nedostane se do obchodního rejstříku,“ nabízí londýnská firma Coddan.
Identitu akcionáře musí správcovské firmy hlásit jen policii v rámci jejího boje proti praní špinavých peněz.
Společnost Egem své akcionáře skryté na Kypru nezveřejňuje a přes upomínku nereaguje ani na přímý dotaz. Teoreticky se tak nedá vyloučit, že mezi ně patří člověk, který spolurozhoduje o státních zakázkách ČEPS v řádu desítek miliard.
Na oficiálních stránkách Egemu se píše, že společnost patří do skupiny Energeticko-průmyslového holdingu (EPH). Tuto informaci potvrdil mluvčí EPH Martin Maňák jen zčásti. Od EPH se počátkem roku oddělila skupina EP Industries, která převzala také Egem. Rozdíl spočívá v tom, že o akcie EPH se s manažerem Danielem Křetínským dělili finančníci z J&T a PPF, u EP Industries je partnerem pouze J&T .
Maňák přesto nerozptýlil všechny pochybnosti. Neodpověděl totiž na požadavek, jestli může doložit, že EP Industries drží všechny akcie Berg Nominee. Reagoval pouze urážkami, které Insider nebude s ohledem na čtenáře publikovat.
Ani ČEPS nevyvrátil informaci o tom, že Egem paří kyperskému Berg Nominee. Nic bližšího však o majitelích svého dominantního partnera neví. „Společnost Egem je jedním z našich mnoha dodavatelů a poskytuje kvalitní služby. O její vlastnické struktuře máme informace, které jsou veřejně dostupné,“ odpověděla mluvčí Zuzana Dvořáková.