Byznys - Jedním z mála Čechů, kteří mohou mít ze zdražující se ropy radost, je naftař Karel Komárek mladší, majitel Moravských naftových dolů (MND).
Tržby za Moravský brent, jak zní tržní název Komárkovy ropy, vzrostly od roku 2010 o celé dvě pětiny. „V prvním čtvrtletí roku 2012 jsou tržby za prodej moravského brentu vyšší o 12 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2011. Ve srovnání s rokem 2010 jsou vyšší dokonce téměř o 40 procent,“ potvrdil Insideru mluvčí firmy Daniel Plovajko.
Celková čísla tržeb za ropu a plyn (druhý artikl firmy MND) ani jejich vzájemný podíl na celkových tržbách společnosti Plovajko prozradit nechtěl. „Tyto údaje bohužel považujeme za interní informace a nejsou poskytovány,“ uvedl.
Jako producentovi hraje Moravským naftovým dolům zdražování samozřejmě do karet. Naopak zpracovatelům ropy působí doslova existenční potíže. Společnost Unipetrol se hlavně kvůli drahé ropě oproti předloňskému zisku vloni propadla do téměř šestimiliardové ztráty. Zpracování ropy v pardubické rafinérii podle Unipetrolu pravděpodobně skončí.
Prudké zdražování ropy trvá nejméně rok. V dubnu 2011 se severomořská ropa Brent po čtyřech týdnech nepřetržitého růstu vyhoupla nad 126 dolarů za barel, a dostala se tak na 32měsíční maxima.
Loňské zdražení způsobily obavy o narušení dlouhodobých dodávek kvůli válce v Libyi, neklid na Blízkém východě, napětí před volbami v Nigérii a propad dolaru spolu s přílivem spekulativních fondů na trhy komodit.
Za letošní zdražování může hlavně krize kolem Íránu.
Moravské naftové doly jsou největší společností v České republice zabývající se průzkumem, vyhledáváním a těžbou ropy a zemního plynu v tuzemsku i ve světě, ale i výstavbou a provozováním podzemních zásobníků zemního plynu. Oficiálně sídlí v Hodoníně. Vznikla v roce 1958 jako československý státní podnik. Od roku 2010 je jejím vlastníkem investiční skupina Karla Komárka, jednoho z nejbohatších Čechů.