Do boje o ruské miliardy se připletl i ministr Fischer

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 1. 2014 15:41
Ve státní České exportní bance, jejíž úvěrovou politiku šetří protikorupční policie, se před koncem loňského roku rozjela podivná hra s nesplácenými dluhy ruských sklářských firem.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Ve státní České exportní bance, jejíž úvěrovou politiku šetří protikorupční policie, se před koncem loňského roku rozjela podivná hra s nesplácenými dluhy ruských sklářských firem. Banka se octla ve sporu se svým klíčovým akcionářem, ministerstvem financí, o to, jak zacházet s ruskými dlužníky. V problému se osobně angažuje ministr Jan Fischer.

V čem konflikt spočívá? Česká exportní se rozhodla ruské sklářské pohledávky, u nichž není šance na vrácení půjčených peněz, prodávat. Chtěla jednotlivé případy posuzovat zvlášť a postupně na ně vypisovat výběrová řízení.

Ministr Fischer ale koncem roku začal tlačit na bleskový prodej celého ruského portfolia problematických sklářských úvěrů v jednom balíku. A to i s rizikem, že se tak smíchají bezcenné pohledávky s bonitnějšími, o jejichž koupi bude v Rusku zájem a jejichž cena by tedy mohla být při samostatném prodeji vyšší.

Mezi ministrem a generálním ředitelem banky Jiřím Klumparem kvůli tomu vypukl spor, který skončil kompromisem. Banka sice upustila od prodeje jednotlivých pohledávek, odmítla ale přistoupit na šibeniční termíny navrhované Fischerovými lidmi. Právě tento konflikt stál křeslo šéfa bankovního oddělení „workoutu“ (správy špatných pohledávek), manažera Jana Švomu, který musel banku počátkem prosince nedobrovolně ze dne na den opustit.

Horký listopad v ČEB

Loni na podzim běžela v ČEB soutěž na prodej tří ruských sklářských pohledávek za firmami Glasstrade, Actis a Rokitno. Fischer a jeho nejbližší spolupracovníci banku žádali, aby banka prodej rozšířila o další nesplácené dluhy a dodatečně nabídla investorům celý balík dluhů najednou. Bankéřům se do změny nechtělo, už proto, že kolem prodávaných pohledávek celé měsíce zuřil tvrdý lobbing různých zájmových skupin. Na koupi už přitom měli zájemce.

Konflikt se vyhrotil přesně měsíc před Vánocemi. Ministerstvo financí trvalo na tom, aby ČEB změnila podmínky soutěže, přidala do prodeje další dluhy a kupce pro balík v nominální hodnotě pěti miliard korun vybrala během necelých tří týdnů. Tak, aby už 19. prosince mohla prodej schválit dozorčí rada a představenstvo ČEB. A nehledě na riziko, že se kvůli bleskovému postupu zúží okruh možných zájemců o pohledávky, což srazí jejich cenu.

Bankéři návrh Fischerova ministerstva odmítali. Tím spíš, že bleskový prodej neschválila ani dozorčí rada ČEB.

Příznačné je, že zástupce ministerstva financí v dozorčí radě ČEB Jan Gregor nechce roztržku vůbec komentovat. „Nechám vyjádření raději na vedení ministerstva,“ řekl na dotaz Insideru.

Schůzka stála Švomu místo

Počátkem prosince si pozval nespokojený ministr „na kobereček“ generálního ředitele banky Jiřího Klumpara a tvrdě jej zkritizoval za práci s ruskými pohledávkami.

Schůzka byla nestandardní, ministerstvo financí uplatňuje svůj vliv v bance, stejně jako další akcionáři (ministerstva průmyslu, zahraničí a zemědělství), prostřednictvím zástupců v dozorčí radě. Členové vlády nemají vůči bance přímé kompetence.

Podle očitých svědků bylo jednání Klumpara s Fischerem emotivní. „Fischer si Klumpara podal, mluvilo se hodně nahlas,“ popsal Insideru hádku jeden z úředníků. Co si oba muži přesně řekli, není známo, šéf ČEB se ale od Fischera vrátil v mizerné náladě. A hned následující den musel banku na hodinu opustit šéf workoutu Švoma, tvrdošíjně odmítající prodávat pohledávky narychlo v jednom balíku. Klumpar zaměstnancům jeho nečekaný odchod vysvětlil „špatnou komunikací“.

Fischer nakonec v ČEB prosadil svou, ovšem jen zčásti. Těsně před vánočními svátky vypsala banka nové výběrové řízení na balík šesti sklářských úvěrů v nominální hodnotě kolem pěti miliard, rozjeté soutěže zastavila. Zato ale neuposlechla pokyn prodat miliardová aktiva za necelé tři týdny.

Podle podmínek zveřejněných na webu banky mají zájemci podat přihlášky do tendru do konce ledna. Pak dostanou dva týdny na due dilligence (hloubkovou analýzu prodávaných aktiv) a do 14. února mají podat nabídky.

Souboj lobbistů

Sám Fischer své osobní angažmá v případě pohledávek ČEB popírá. „Ministr Jan Fischer nic (rozuměj běžící výběrová řízení – pozn. red.) nezrušil, ani nenavrhoval. Prodej pohledávek probíhá v naprosto standardním režimu a nejtransparentnější cestou,“ tlumočil ministrovo stanovisko Insideru jeho mluvčí Ondřej Šrámek.

Zároveň ale připouští, že vedení resortu bylo v problému aktivní. „Ministerstvo financí za vedení exmistra Kalouska dlouhodobě neřešilo situaci ČEB, což potvrdila i zpráva NKÚ z roku 2012.  Současné vedení ministerstva se rozhodlo situaci řešit. Proto zvolilo tu nejtransparentnější cestu, výběrové řízení, které bylo vypsáno na konci roku 2013,“ dodává Šrámek. Proč ale vedení úřadu tlačilo na překvapivě rychlý prodej celého balíku i se všemi jeho riziky, nevysvětlil.

Zkusme najít odpověď sami.

Připomeňme (Insider o tom psal v minulém roce), že kvůli ruským pohledávkám se loni ČEB octla pod tvrdým lobbistickým tlakem.

Prodej nevymahatelných pohledávek byl novou strategií, kterou ČEB začala uplatňovat poté, co v roce 2012 na post šéfa jejího vymáhacího oddělení nastoupil právě Švoma, zastánce tvrdého postupu vůči dlužníkům. Ten připravil první prodeje a loni na jaře také zaznamenal první úspěch: ČEB prodala pohledávku za ruskou sklárnou EKRAN. Z dluhu 750 milionů korun se jí vrátilo 70 procent, což je na podobné obchody mimořádně dobrý výsledek.

Kupcem EKRANu se stal ruský byznysmen Eduard Taran – podle serveru Česká pozice kontroverzní figura, v Rusku podezřelá z uplácení a raketýringu. Vysokou cenu zaplatil s cílem zadlužený podnik ovládnout a po něm odkoupit od ČEB další pohledávky, díky nimž se dostane do dalších skláren. „V podstatě si předplácel další pohledávky, chtěl vybudovat větší sklářský holding,“ řekl Insideru úředník obeznámený s okolnostmi případu.

Prodej EKRANu mezi ruskými skláři vyvolal strach. Akutně ohrožen se cítil hlavně Alexandr Moščický, majitel sklářské skupiny Glasstrade. Jeho dluh (30 milionů eur) ČEB nabídla na prodej poprvé už loni na jaře a právě Taran o koupi projevil zájem. Moščický a zřejmě i další ruští skláři zalarmovali lobbisty napojené na špičky české politiky i byznysu. Stejně tak nasadil do bitvy vlastní kontakty Taran. O další postup ČEB se rozjel prudký boj už na jaře, před pádem Nečasovy vlády. A do konfliktu vlivných byznysmenů se zjevně zamíchal i současný ministr financí či jeho nejbližší spolupracovníci. Byť není jasné, komu by překotný prodej pohledávek přesně posloužil, zda Taranovi, či jeho protivníkům.

Kalousek a Babiš

Insider požádal o komentář k situaci jak minulého, tak nastupujícího ministra financí.

Exministr Miroslav Kalousek ostře odmítl, že by neřešil problémy kolem nesplácených ruských dluhů. „Jak ministerstvo financí, tak ministerstvo průmyslu měly v dozorčí radě ČEB zástupce na úrovni ministerských náměstků. Nebudu spekulovat o tom, jaké motivy má v případu ministr Fischer,“ uvedl.

Andrej Babiš, který by měl ministerstvo a s ním i zodpovědnost za výkon akcionářských práv v ČEB převzít v příští vládě, vyjádřil obavu z chystaného prodeje pohledávek v jednom balíku.

„Už jsem o tom slyšel, je to znepokojivé. Prodej balíku pohledávek je vždycky problematický, mezi ty nevymahatelné se mohou zamíchat i kvalitní pohledávky, které se pak prodávají zbytečně levně. To si dobře pamatujeme z dob, kdy balíky pohledávek prodávala Konsolidační banka,“ upozorňuje Babiš. Nedá se tak vyloučit, že po jeho nástupu na ministerstvo dostane Česká exportní pokyn opět v boji o ruské dluhy otočit.

Dodejme, že z šesti nevymahatelných úvěrů v Rusku, které dnes nabízí ČEB v jednom balíku k prodeji, patří hned čtyři na seznam podezřelých obchodních případů, o které se zajímá protikorupční policie. Českým exportérem, jehož podnikání měly úvěry pomoci, je ve všech případech turnovská firma Sklostroj.

ZUZANA KUBÁTOVÁ

 

Právě se děje

Další zprávy