Diplomacie konečně prodala v Berlíně byty za 100 milionů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 2. 2013 15:10
Když před více než rokem Černínský palác prodej nemovitosti inzeroval, byla účetní hodnota objektu asi 93 milionů korun, pozemek pod tímto sídlištěm měl ale hodnotu dalších 35 milionů korun. Teď úřad prodal bytový komplex za necelých 99 milionů.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Ministerstvo zahraničí dokončilo na území bývalého východního Berlína stomilionovou transakci. Před několika dny se definitivně zbavilo komunistického dědictví v podobě panelákového sídliště pro diplomaty ve čtvrti Pankow. Do rozpočtu přibyly téměř 4 miliony eur.

Bytový komplex od Černínského paláce koupila německá dceřiná společnost švédské firmy Akelius, která se v Evropě a třeba i v Kanadě zabývá poskytováním bydlení.

Informaci deníku Insider potvrdilo ministerstvo zahraničí. „Kupní smlouva byla podepsána v srpnu 2012 a v lednu 2013 byla přepsána vlastnická práva na kupujícího,“ uvedl tiskový odbor úřadu.

Konečná cena je podle ministerstva v přepočtu 98 900 000 korun.

Když před více než rokem Černínský palác prodej nemovitosti inzeroval, byla účetní hodnota objektu asi 93 milionů korun, pozemek pod tímto sídlištěm měl ale hodnotu dalších 35 milionů korun. Zda je necelých 99 milionů korun celkovou cenou za domy i za pozemek, úřad nekomentoval. Tvrdí ovšem, že jde o dobrou cenu.

"Jedná se asi o 81 bytů, které jsme prodávali v podstatě v havarijním stavu. Na prodeji jsme neprodělali," řekl Insideru český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák.

Získané desítky milionů korun nedostane Karel Schwarzenberg do rozpočtu svého úřadu. "Jedná se o příjem státního rozpočtu,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Ministerstvo zahraničí se ale netají tím, že nebývalý rozprodej českého nemovitého majetku v zahraničí souvisí se stavbou nových úřadů v klíčových diplomatických destinacích – hlavně ve Washingtonu a pak také v Berlíně. V obou světových metropolích dosluhují diplomacii budovy, které byly postaveny v éře komunistů.

Nejde jen o to, že jsou opotřebované, ale v zásadě podle diplomatů nevyhovují i standardům diplomacie demokratického státu. Něco podobného se ostatně týkalo i bytů v Berlíně.

„Byty v Berlíně byly postaveny v rámci totalitního myšlení. Šlo o to, držet všechny lidi, kteří byli do východního Berlína vysláni, pospolu, aby se mohli kontrolovat navzájem,“ řekl Insideru jeden z diplomatů.

Každopádně Karel Schwarzenberg bude – už podle dřívějších vyjádření úřadu – usilovat o to, aby peníze z prodeje diplomatických nemovitostí zůstaly na ministerstvu zahraničí. Má k tomu nyní ideální podmínky – státní kasu spravuje jeho klíčový politický spojenec Miroslav Kalousek.

Ne všude je ale na realitním trhu Černínský palác tak úspěšný jako v Berlíně, kde panují rozumná obchodní pravidla.

Ministerstvo zahraničí má v cizích zemích – a to i v Africe či Jižní Americe - v současné době v nabídce třicet realitních položek (šestnáct nemovitostí plus pozemky) v celkové hodnotě 240 milionů korun. Většinu z nich, jak si nyní zjistil Insider, nabízelo k prodeji už před rokem. Prodal se ale jen zlomek nabízených realit.

Tereza Šídlová

 

Právě se děje

Další zprávy