ČSSD zjišťovala, jak moc by vadila vláda s komunisty za zády

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 8. 2012 14:18
Závěry jsou snadno čitelné: lidem by nejlépe vyhovovala vláda sociální demokracie s tichou podporou KSČM.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Sociální demokraté si nechali empiricky zjistit, jak moc by jejich voliče popudila případná vládní spolupráce s komunisty.

Agentura STEM pro ně v červnu zjistila, že sice nejde o široce podporovanou variantu, ale její přijatelnost posiluje a posilovat bude.

Na otázky věnující se „snesitelnosti" případných koalic českých socialistů - pokud by se stali vládní stranou - odpovídalo 1112 respondentů. Informace je součástí interního dokumentu nazvaného "ČSSD v poločase vlády pravice v Česku", který má Insider k dispozici.

Závěry jsou snadno čitelné: lidem by nejlépe vyhovovala vláda sociální demokracie s tichou podporou KSČM.

"Tato vládní varianta má sympatie až tří čtvrtin voličů ČSSD a byla by akceptovaná až pro tři pětiny populace, pokud by se ČSSD nepodařilo sestavit nějakou podobu vlády s nekomunistickými stranami," píše se v komentáři k uvedenému průzkumu. (Komentář už připravovali analytici Lidového domu.)

"Mezi voliči ČSSD má tato varianta podporu 58 procent a pro 42 procent z nich by byla přijatelná otevřená vládní koalice ČSSD s komunisty," pokračuje dokument.

Ten ovšem vedle toho přiznává, že pro jednu pětinu voličů ČSSD je stále vláda s komunisty naprosto nepřijatelná.

Srovnejte si zisky a ztráty

Analytici Lidového domu ovšem v oné „nepřijatelnosti" vidí rezervy. Očekávají, že spolupráce s KSČM bude kritizovaná tím méně, čím více se bude znemožňovat současná Nečasova vláda.

"ČSSD by proto měla pečlivě analyzovat možné zisky a ztráty eventuální vládní spolupráce s komunisty a ve veřejném prostoru umět v tomto ohledu přesvědčivě argumentovat," radí vedení českých socialistů analytici.

Dosavadní zaklínadlo, že si ČSSD zakázala vládní spolupráci s komunisty takzvaným Bohumínským usnesením, podle mediálních odborníků zdaleka nestačí.

Sobotkova záložní varianta se nelíbí

Rozporuplně dopadla varianta, kterou oficiálně tlačí vedení partaje v čele s Bohuslavem Sobotkou. Jde o spolupráci s lidovci a Stranou zelených. (Tedy podle pravidla "Když nemáme koaličního partnera v Parlamentu, tak mu vlastním úsilím pomůžeme se tam dostat".)

Socialisté na tom pracují. Důkazem je třeba účast šéfa lidovců Pavla Bělobrádka nebo předsedy zelených Ondřeje Lišky na programové konferenci ČSSD.

„Výzkum prokázal, že veřejnost by příliš nemotivovaly nejrůznější předvolební koalice, které by se ČSSD mohla pokusit sestavit s menšími středolevými subjekty (KDU-ČSL, SZ), aby se eventuálně vyhnula situaci, že by se po volbách musela jako vládní strana v nějaké podobě opírat o podporu KSČM," stojí v dokumentu.

Následují čísla, která celkový stav dokreslují: popisovanou předvolební koalici by volila pětina populace, předvolební koalice s lidovci by pak vynesla nanejvýš padesátiprocentní podporu. Ovšem: "Mezi voliči je však minimálně 20 procent těch, kteří by takovou koalici nevolili," přiznávají analytici.

Největší odpor k ODS

Na chvostu celkové snesitelnosti se pak objevují vládní pravicové strany TOP 09 a ODS. „Největší kategorický odpor je k velké koalici ČSSD a ODS (téměř 50 procent)," tvrdí průzkum. Což je paradoxní, protože v regionech jsou velké koalice více než běžné.

O Věcech veřejných není v celém dokumentu ani slovíčko.

 

Právě se děje

Další zprávy