Česká policie je rychlá. Za tři měsíce pokryla průšvihy Martina Romana

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 3. 2012 14:22
Dlouholetý šéf elektrárenského gigantu ČEZ a jeden z nejvlivnějších byznysmenů Martin Roman získal od policie glejt, který mu zajistil už zřejmě doživotní klid.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Ve čtvrteční smršti zpráv spojených s další nahrávkou z nitra Věcí veřejných a Janouškovou nehodou ta informace zapadla, je ale zásadní: dlouholetý šéf elektrárenského gigantu ČEZ a jeden z nejvlivnějších byznysmenů Martin Roman získal od policie glejt, který mu zajistil už zřejmě doživotní klid.

Oficiální čtvrteční oznámení státního zastupitelství stálo na tom, že Roman v pozici šéfa ČEZ neovlivňoval veřejné zakázky. Uvnitř celkem očekávaného výsledku vyšetřování zakázek ale byla ukryta mnohem důležitější věta.

A ta zněla: "Nebyla prokázána majetková účast Martina Romana ve společnostech Škoda či Škoda Holding v době, kdy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva ČEZ."

Přeloženo to znamená, že není důkaz o manažerově střetu zájmů. ČEZ, který řídil, totiž zadával Škodě Plzeň miliardové veřejné zakázky.

Toto podezření vůči Romanovi vyslovily švýcarské úřady, které se zabývají privatizací Škodovky. Při té příležitosti získali Švýcaři dokumenty, které naznačovaly, že Roman mohl být takzvaným beneficientem, osobou mající prospěch z aktivit Škodovky. Informace, které později zveřejnila MF Dnes, sehrály roli v loňském úkroku Romana z generálského křesla v ČEZ.

Českým úřadům ale stačily tři měsíce, aby se s tím vypořádaly a nade vší pochybnost konstatovaly, že o majetkovém napojení Romana na Škodovku nejsou důkazy.

Policie za tu dobu zvládla v jedné z nejsložitějších kauz posledního desetiletí prostudovat stohy dokumentů, zanalyzovat finanční toky a spletité vztahy mezi jednotlivými trusty v zahraničí, které stály v pozadí Škodovky. A žalobce to všechno ještě stihl i posvětit.

Mají úřady jistotu, že udělaly opravdu vše a získaly pro své rozhodnutí všechny dostupné doklady? Tvrdí, že ano.

O důvodech svého rozhodnutí ale odmítají veřejně diskutovat a jakkoli je rozebírat. Policie odkazuje na to, že Romanova kauza souvisí s dalšími dvěma případy, které protikorupční útvar stále řeší. A to je privatizace mostecké uhelné i samotné Škodovky.

"Kdybychom nyní komentovali náš postup, který nás vedl k odložení věci, mohli bychom tím ohrozit trestní řízení, které stále vedeme v oněch dvou věcech," prohlásil mluvčí služby Jaroslav Ibehej.

Ale stejně jako žalobci si i policisté nechávají si zadní vrátka. "Pokud se někdy v budoucnu objeví nové informace, lze případ znovu otevřít," říká mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Letmý pohled do historie nicméně jasně prokazuje, že takto obnovovaná vyšetřování jen výjimečně přináší potrestání viníků.

Roman od počátku tvrdí, že veškeré vazby se Škodovkou, včetně vztahů s firmami v pozadí, zpřetrhal ve chvíli, kdy usedl do čela ČEZ. Jak to vypadá, česká policie mu to už vyvracet nebude.

Romanovi sice ještě může "zatopit" švýcarská prokuratura, ale ta má aktuálně dost starostí s kauzou Mostecké uhelné společnosti, v níž doposud nebylo ani nařízeno soudní líčení. Teprve až v ní padne soudní verdikt, přijde na řadu privatizace Škodovky, a tedy i vztahy firmy s Martinem Romanem.

Aby bylo jasno: bavíme se o horizontu let...

 

Právě se děje

Další zprávy