Cenzura může stát Obamu hodně. Ale Clintonovou víc

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2013 14:02
Kuloáry washingtonského Capitol Hillu se po necelých patnácti letech nese slovo "impeachment", byť prozatím spíše jako toužebné přání části republikánů.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Kuloáry washingtonského Capitol Hillu se po necelých patnácti letech nese slovo "impeachment", byť prozatím spíše jako toužebné přání části republikánů.

Záminkou pro ústavní žalobu vedoucí k odvolání prezidenta by tentokrát nebyla křivá přísaha a maření spravedlnosti, jak tomu bylo v případě Billa Clintona a jeho sexuální aférky s Monikou Lewinskou, ale loňský teroristický útok na konzulát v libyjském Benghází.

Opoziční republikáni Obamu i někdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonovou "grilují" od samotného útoku z 11. září, který si vyžádal čtyři mrtvé včetně velvyslance Chrise Stevense.

Viní je, že na neklidném severu Afriky podcenili bezpečnostní opatření. A nejnovější důkazy jim dávají za pravdu.

Opozice by nás bila

Podle televize ABC News Bílý dům a ministerstvo zahraničí nechaly notně proškrtat informace tajných služeb o tom, co se loni na východě Libye stalo. Stanice tvrdí, že má v rukou hned dvanáct verzí zprávy i e-mailovou komunikaci mezi úřady.

Z té vyplývá, že například mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová výslovně žádala Ústřední zpravodajskou službu (CIA) o vyškrtnutí odstavce "předchozí incidenty (v Libyi) mohly být varovnými signály". "(Kongresem) by to mohlo být zneužito k bití ministerstva," zdůvodňovala to ústředí v Langley. A bylo jí vyhověno – odstavec beze stopy zmizel.

"Ladění" dokumentu rovněž nepřežila zmínka, že libyjské salafistické milice Ansar aš-Šaría mají velmi blízko k Al-Káidě.

Konečnou verzi přitom dostali na stůl členové Kongresu či velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Právě tato zpráva zřejmě zapříčinila, že se nástupkyní Clintonové nakonec nestala ona, ale John Kerry.

Riceové totiž u senátorů uškodily televizní výroky právě o Benghází. Na základě zprávy v několika rozhovorech prohlásila, že útok byl spontánním vyjádřením hněvu věřících kvůli protimuslimskému videu natočenému v USA. V první verzi dokumentu z dílny CIA přitom jasně stojí: "Víme, že se na útoku podíleli islamističtí extremisté s napojením na Al-Káidu".

Clintonová na mušce

Informace zpravodajské stanice jsou v ostrém kontrastu s tím, jak vše doposud prezentovala Obamova administrativa. Prezidentův mluvčí Jay Carney několikrát zopakoval, že zprávu vypracovaly tajné služby. A že jedinou změnou, kterou udělal Bílý dům, byla záměna slova "konzulát" na "diplomatické zařízení".

"(Zpráva) reflektuje nejlepší hodnocení toho, co si (CIA a další) myslí, že se stalo," tvrdil novinářům ještě koncem listopadu.

Nové odhalení je pro opoziční politiky vítanou municí, byť samotný impeachment (zmiňovaný například senátorem z Oklahomy Jimem Inhofem) je nepravděpodobný přinejmenším do roku konce roku 2014, kdy se část Kongresu obmění a republikáni by mohli získat většinu.

V ohrožení by se ale mohla ocitnout potenciální kandidatura Hillary Clintonové v prezidentských volbách v roce 2016. "Pro mě nejde jen o politickou záležitost, je to osobní," prohlásila koncem ledna v Senátu. To by se mohlo změnit.

Michal Žák

 

 

Právě se děje

Další zprávy