Za kulisy událostí – Petr Laušman, bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic, se pomalu chystal k soudu – obžaloba, že podepsal předraženou smlouvu na nájem sídla státní organizace, tam ležela už od ledna.
Všechno je ale jinak: soudkyně, která měla obžalobu projednávat, nyní zjistila, že případ z roku 2004 je už promlčený. A to o pouhých pět dní, protože policisté Laušmana nestihli včas oficiálně obvinit ze špatného hospodaření. Je tak pravděpodobné, že kauza centrály silničářů na pražském Kačerově, která ŘSD stojí 34,5 milionu ročně, tím jednou pro vždy končí.
„Ani o tom nevím,“ reagoval včera stručně Laušman a více se o případu nechtěl bavit. Společně s Laušmanem byl obžalovaný i jeho nástupce Alfred Brunclík, který smlouvu prodloužil až do roku 2022.
Smlouva na nájem budovy vyvolávala pochybnosti už od samého začátku: ŘSD si do výběrového řízení dalo přísné podmínky – například jak daleko musí být dům od metra nebo od dálnice. A ve finále pak vybíralo z jediné nabídky od společnosti Office House Kačerov, firmy s nedohledatelnými vlastníky papírově sídlícími v paneláku v kanadském Torontu. Podle obžaloby museli Laušman i Brunclík vědět, že nájem za dům a 64 parkovacích míst je dvakrát vyšší než normální tržní ceny. Celkovou škodu policisté spočítali na 358 milionů.
Důležité je, co se odehrálo poté, když chtěli policisté Laušmana se značným zpožděním stíhat. Věděli, že trestný čin bude podle zákona promlčený 6. září 2012. Jenže když o dva dny dříve sepsali obvinění a chtěli ho Laušmanovi předat, zjistili, že bývalý ředitel odjel na šestidenní dovolenou. Policisté se tedy obrátili na soud, aby Laušmana prohlásil úředně za uprchlého – pak nemuseli dát text obvinění do rukou přímo Laušmanovi, ale stačilo ho doručit jeho advokátovi.
Podle soudkyně Libuše Jungové se tím jen policisté snažili vyvléct z toho, že si nepohlídali termín promlčení. „Nelze k tíži obviněného přičítat, že čerpal řádnou dovolenou, která byla krátkodobá, byla i včas nahlášena, a policejní orgán proto měl udělat taková opatření, aby byl schopen zajistit doručení,“ rozhodla soudkyně v usnesení, které Insider a HN získaly podle informačního zákona. Státní zástupce sice proti tomu podal stížnost, o níž se teprve rozhodne. Ovšem i jinak bylo vyšetřování podle soudkyně Jungové nedotažené. Vyčíslení škody je „naprosto nedostatečné“, například chybí přesvědčivý posudek, o kolik je tedy nájem na Kačerově předražený proti běžným cenám.
A policisté navíc, píše soudkyně, nerozbili obhajobu exředitele Brunclíka, že prodloužení smlouvy o 11 let bylo výhodné – cena se totiž zafixovala bez započítávání inflace.
Nabídku firmy Office House Kačerov doporučila ke schválení komise, v níž seděl i manažer Michal Hala nebo právník Robert Wolf – oba spolu s Laušmanem už třetím rokem stíhaní kvůli údajnému čtvrtmiliardovému tunelu při pronajímání dálničních odpočívadel. A soudkyně Jungová ze spisu nevyčetla, jaké mají policisté důkazy, že Laušman o předražení věděl. Laušman totiž namítá, že mu vítěznou firmu doporučila právě komise. Její členové, na druhou stranu, vyšetřování podle soudkyně brzdili. „Postoj členů spíše naznačuje, že odmítají objasnit jakékoli skutečnosti související s výběrovým řízením,“ všimla si Jungová.
Pozdější šéf ŘSD David Čermák se snažil smlouvu vypovědět, je ale sepsaná tak, že to ani podle detektivů fakticky nejde. „Není pravda, že ji není možné změnit. Každou smlouvu lze změnit,“ prohlásil už dříve Hala. Vlastník administrativní budovy se dnes už jmenuje CIB Real Estate, dál ale neuvádí koncové majitele. Dohledat je možné pouze to, že sídlí v Nizozemsku.
Vojtěch Blažek