Inside Sport - Z pokladny Baníku Ostrava se na účet Milana Baroše opravdu nepřesune ani koruna. Deník Insider získal další detailní informace o smlouvě, kterou dnes se svým „rodným“ klubem bývalý fotbalový reprezentant uzavřel. A není v ní podle všeho skutečně žádná klička, která by mu přinesla příjem před fanoušky nepřiznaný, třeba z prodeje replik jeho dresů.
Čistá charita, i tak by se dal Barošův přístup k jeho návratu na Bazaly charakterizovat. Baník mu bude vyplácet dvacetitisícový měsíční plat, který ovšem Baroš celý přesměruje na projekt výchovy mládeže. "Milan se bude podílet i na týmových prémiích podle našeho interního řádu, ale i celý tento příjem nasměruje na ten mládežnický projekt," zdůrazňuje Petr Šafarčík, předseda představenstva Baníku.
Megahvězdy typu Beckhama mívají ve smlouvách klauzuli o tom, že s klubem participují na zisku ze zobchodování jejich osobnostních práv, třeba ve formě prodeje replik dresů. I tato práva však Milan Baroš plně svěřil Baníku.
Tedy s jedinou výhradou. „Ujednali jsme, že na způsobu, jak budou osobnostní práva Milana Baroše využívána, se vždy musí shodnout klub, hráč i agentura International Sport Management, která Milana zastupuje,“ říká Šafarčík.
Baroš by se měl natěšenému ostravskému publiku představit už v sobotu proti Českým Budějovicím. A Baník chce logicky „barošománie“ maximálně využít. „K prodeji by už v sobotu měly být připraveny stovky dresů s číslem 27 a jmenovkou Milan Baroš,“ říká Šafarčík. Vůbec si ale netroufá odhadnout, kolik by se jich mohlo prodat v průběhu celého jara.
Cena jedné repliky: 990 korun.
„Kromě replik dresů ale chystáme celé sady propagačních předmětů se jménem nebo tváří Milana Baroše. Na ten první zápas budou k dispozici placky a samolepky, to jsou věci, které se dají vyrobit velmi rychle. A my jsme nic nechtěli zakřiknout, dokud podpis nebyl na smlouvě, proto se všechno začne vyrábět teď, brzy přibude i další barošovský sortiment,“ slibuje Šafarčík.
Baroš chtěl po Baníku jediné: aby mu zajistil bydlení.
„Barošovi dostanou k užívání byt Baníku, který je opravdu na dohled od Bazalů, na stadion to bude mít kousíček, ideální podmínky,“ říká Šafarčík. Celý provoz bytu bude Barošovým hradit klub.
A to nejspíš do léta, kdy se očekává, že Barošova mise v Baníku skončí. „Smlouva je sice podepsaná do 30. června 2014, ale počítá s tím, že když Milan už teď v létě dostane zahraniční nabídku, která ho osloví, bude moci z Baníku odejít bez náhrady, zdarma,“ říká Šafarčík.
Na otázku, zdali se o této podstatné věci vedla nějaká dlouhá jednání a zda Baník neaspiroval na to, že by z případného letního Barošova prodeje něco přeci jenom „trhnul“, šéf Baníku odpovídá: „Ne, od začátku bylo vše nastavené tak, že si pomůžeme navzájem.“
Milan Baroš se po Euru 2012 ocitl v Galatasarayi Istanbul v nezáviděníhodné situaci. Přestože měl platný kontrakt až do léta 2013, klub s ním přestal počítat a vyřadil ho z ligového kádru. Baroš tedy více než půl roku nehrál zápasy, netrénoval ani s týmem, jen individuálně.
Ani v letním, ani v zimním přestupním okně se nepodařilo realizovat žádný standardní přestup, a tak se Baroš rozhodl pro nestandardní řešení.
Mohl si v Istanbulu posedět na tribuně do léta a zinkasovat výplaty ze zbývající části smlouvy, která mu ročně zajišťovala 69 milionů korun. Ale rok bez fotbalu, to už pro něj byla varianta neakceptovatelná – a smlouvu s tureckým klubem rozvázal. Za podmínek, které nebyly zveřejněny, ale je velmi pravděpodobné, že se zbývajících peněz nebo jejich valné části nejspíš musel vzdát.
A vrátil se ke kořenům. Baník mu dá možnost restartovat kariéru, Baroš za to od něj nedostane ani korunu, jen byt k užívání. Jinak čistá charita.
Luděk Mádl
Foto: Dalibor Sosna/Aktuálně.cz