Autenticky na vládě: Nečas předložil Henychovi vlastní vzorec, jak vyřadit prezidenty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 12. 2012 11:11
Insider díky detailním výpovědím několika účastníků jednání velmi podrobně zachytil. O tom, že jde o téměř autentickou rekonstrukci schůze, vás může přesvědčit, že známe vzorec předložený samotným premiérem Nečasem.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Vláda se minulý týden  zabývala skutečně vysokou matematikou. Nešlo o nic nižšího, než že se ministři dohadovali s asi nejznámějším úředníkem ministerstva vnitra Václavem Henychem, jak by se mělo vyhazovat z přímé volby prezidenta.

Insider díky detailním výpovědím několika účastníků jednání velmi podrobně zachytil. O tom, že jde o téměř autentickou rekonstrukci středeční schůze, vás může přesvědčit, že známe vzorec předložený samotným premiérem Nečasem.

Zní: V čitateli sečíst počet chybných podpisů a ve jmenovateli celkový počet podpisů v obou kontrolních vzorcích a vynásobit stem.

Ale popořádku.

Václav Henych se na vládní schůzi snažil obhajovat výpočet, kterým ministerstvo procenta chybných podpisů pod peticemi v kontrolních vzorcích sčítalo (a nikoliv zprůměrovalo), ale příliš pochopení u ministrů nenašel. Zastal se ho prakticky jen ministr financí Kalousek, naopak od citovaného premiéra Nečase si vysloužil ostrou výtku.

Premiér na úvod ministry upozornil, že situace je kritická, protože je napadána sama „funkčnost státní správy“. Henych však postup ministerstva hájil slovy, že tak je to v zákoně, proti kterému přece za celou dobu, kdy je na světě, nikdo neprotestoval.

Poukázal také na důvodovou zprávu k zákonu, kam ministerstvo svůj výklad (sčítat procenta) vtělilo, ale tím si jenom naběhl.

Premiér mu totiž řekl, že ta věta v důvodové zprávě je „úplně nesmyslná“ a že kromě ministerstva vnitra nezná nikoho, kdo by ta procenta sčítal.

Strážce státní pokladny Kalousek se Henycha zastal, a to tak nějak kalouskovsky: Výklad ministerstva prý sice je „aritmetická blbost“, ale v zákoně a v českém právním řádu je přece „řada blbostí, které prostě platí“.

A v tu chvíli se projevilo matematické vzdělání premiéra (jako fyzik má jistě matematiku v malíčku) a přišel vstup, který kvůli důležitosti zopakujme: V čitateli sečíst počet chybných podpisů a ve jmenovateli celkový počet podpisů v obou kontrolních vzorcích a vynásobit stem. „Tím se dostane procento, které se odečítá,“ pronesl prý poté premiér.

Insider si je vědom, že matematickým vzděláním neoplývají všichni členové kabinetu, ale naše zdroje, které „Nečasův vzoreček“ interpretovaly, patří, věříme, ve vládě k matematické klice.

Své polínko do ohně pak přidal i ministr spravedlnosti (koneckonců se vyřazení kandidáti obrátili na soud). Pavel Blažek na rozdíl od premiéra zjevně není fanoušek matematiky, neboť „dávat do zákona takové výpočty, to by se  nemělo dělat“.

Debata pochopitelně nemohla mít nějaký zvláštní závěr. Rozhodnutí je teď v rukou Nejvyššího správního soudu, který může dát za pravdu Henychovi, může ale také vyřazené kandidáty vrátit do hry, anebo může navrhnout Ústavnímu soudu zrušení částí zákona – a tím fakticky prezidentskou volbu pozastavit.

Premiér Nečas nicméně na schůzi vlády zadoufal, že soud rozhodne co nejdříve, jen se bojí (soudě prý podle složení senátu), že soud bude chtít „perlit“.

„To teprve bude vysoká matematika, co nám předvedou,“ uzavřel debatu Nečas.

 

Právě se děje

Další zprávy