Objev dne - V době, kdy největší tuzemská pojišťovna VZP pumpovala do projektu elektronických zdravotních knížek každoročně stovky milionů korun, pustilo se pět akcionářů společnosti IZIP do rozsáhlých nákupů realit.
Ze smluv uložených na katastru nemovitostí plyne, že od roku 2006 si europoslanci ODS a zakladatelé IZIP Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, další z autorů projektu Pavel Hronek, současný ředitel firmy Jiří Pašek a její dlouholetý manažer Tomáš Mládek postavili nové domy, koupili stavební parcely, honosné vily nebo rekreační apartmány v krkonošských lyžařských areálech.
Během pěti let do léta loňského roku, kdy se akcií zmíněná pětice zbavila, investovala Všeobecná zdravotní pojišťovna bez valného výsledku do zdravotních knížek IZIP 1,3 miliardy korun bez DPH. Šlo o období, kdy z VZP tekly do IZIP největší částky – pro srovnání: Za celých jedenáct let skončilo z VZP na účtu firmy něco přes dvě miliardy.
Příjmy manažerů IZIP činily tehdy podle oficiálních údajů každý měsíc i více než 100 tisíc korun. Kolik z toho spolykaly uvedené realitní obchody, akcionáři nespecifikovali. Na dotazy Insideru do svých financí nechali nahlédnout jen částečně.
Vezměme to ale popořádku.
Insider ze smluv zjistil, že v realitních transakcích byl nejaktivnější Pavel Hronek, který je dnes ve společnosti IZIP předsedou dozorčí rady.
S manželkou si koupil apartmán s garáží v Harrachově za 2,95 milionu korun, honosnou vilu za 4,7 milionu korun v Želízech na Mělnicku, pozemek v Lučanech nad Nisou za 1,46 milionu korun a stavební parcelu v pražském Suchdole za 4,59 milionu korun, na niž si vzal hypoteční úvěr.
Insideru řekl, že zmíněné nemovitosti nakoupil z peněz, které inkasoval za prodej soukromého zdravotnického zařízení, jehož spolumajitelem byl řadu let.
Co se utracených peněz týče, je v pětici někdejších akcionářů na druhém místě Jiří Pašek. Před časem si na pozemcích za 957 tisíc korun postavil dům ve Svárově na Kladensku. Nadto si v roce 2009 pořídil další parcelu ve zhruba deset kilometrů vzdálené obci Doksy. Podle smlouvy zaplatil realitní firmě Bardwel, s. r. o., více než 4,3 milionu korun za pozemek a vybudování inženýrských sítí.
Nyní má už v nově budovaném satelitu nedaleko Kladna moderní dvoupatrový dům s garáží a rozsáhlou zahradou. Před veřejností vše ukrývá za vysokým dřevěným plotem. Podle oslovených realitních firem hodnota moderní vily s pozemkem převyšuje částku deset milionů korun.
„Obě stavby jsem ve své době financoval kombinací vlastních úspor a úvěrů,“ řekl Insideru Pašek. „Rozpočet staveb vždy odpovídal mým možnostem hradit splátky úvěru, vždy šlo o miliony korun,“ dodal, ale přesné částky Insideru neuvedl.
Nakupovali i oba politici ODS v IZIP. Miroslav Ouzký si koupil apartmán v lyžařském areálu v Rokytnici nad Jizerou za 2,5 milionu korun a pozemek v Březně na Chomutovsku.
Milan Cabrnoch si zase pořídil byt v Kolíně a od letoška je v katastru nemovitostí na něj a jeho manželku napsaný dům v Cerhýnkách. V obci na Kolínsku nebo v jejím blízkém okolí ale také vlastní další nemovitosti a rozsáhlé pozemky, které zdědil po svém dědečkovi Františkovi.
Cabrnoch navíc v průběhu posledních let investoval do výstavby apartmánů v centru Pece pod Sněžkou, kde byl na něj a jeho manželku přepsán v roce 2010 byt 2+kk o rozloze 57 metrů čtverečních.
„Náklady na byt jsem hradil z hypotéky. Po rozpadu družstva přešly jednotlivé byty na družstevníky. Vzhledem k mému mimořádnému pracovnímu vytížení využíváme byt pouze příležitostně především o víkendech,“ řekl Insideru Cabrnoch.
Ouzký na otázky, z čeho své realitní portfolio financoval, ani po několika dnech nereagoval. Cabrnoch řekl, že žádnou odměnu z IZIP nikdy nepobíral, a Ouzký dříve přiznal, že jako tehdejší jednatel firmy, kterým byl do roku 2006, si vydělal zhruba 600 tisíc korun. Příjmy obou politiků ODS se však za funkci europoslance pohybují každý měsíc okolo 360 tisíc korun.
Poslední z tehdejších akcionářů IZIP Tomáš Mládek získal byt v pražských Strašnicích a po rozvodovém řízení mu připadl také pozemek v Radotíně, který před časem koupil s manželkou za 1,25 milionu korun. Dnes tam ale mají podobné parcely zhruba třikrát vyšší hodnotu.
Zmíněná pětice vlastnila akcie firmy až do loňského léta. Poté se všichni kromě Mládka (ten je prodal za 400 tisíc přímo VZP) rozhodli, že převedou svůj podíl v IZIP na neznámou švýcarskou společnost eHI eHealth International. Ta také dnes vlastní 49 procent firmy, zbytek si koupila Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Když už to letos vypadalo, že se pojišťovna od IZIP definitivně odstřihne, vznikla nová dohoda na dobu neurčitou. VZP podle ní bude platit každý měsíc šest milionů korun za provoz portálu, který potřebuje ke komunikaci s klienty.