Airbagy se už v Jevíčku šít nebudou, firma z autoprůmyslu končí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 10. 2013 14:03
O převedení firmy do Rumunska rozhodli akcionáři, kteří tak reagovali na tlak zákazníka požadujícího snížení ceny. Za ni už nebylo možné vyrábět airbagy v Česku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Výrobce airbagů GST Jevíčko je další z firem tuzemského automobilového průmyslu, v nichž letos padlo rozhodnutí o konci výroby.

Výroba ručně i strojově šitých airbagů pro řidiče i spolujezdce a také bočních, střešních a kolenních bude převedena do Rumunska.

„Činnost ukončíme k 31. březnu příštího roku,“ potvrdil deníku Insider ředitel firmy František Bušina.

Závod, který by měl výrobní náplň GST Jevíčko převzít, je stejně jako jevíčská firma součástí koncernu Global Safety Textiles a nachází se v rumunském městě Sighisoara. V Evropě jsou i další dva závody koncernu – jeden je v Polsku a druhý v Německu.

GST Jevíčko je letos již několikátou významnou firmou, která vyrábí komponenty pro vozy a musí skončit nebo převést výrobu do levnějšího zahraničí. Například v létě to potkalo Avii v pražských Letňanech a před několika dny se také objevila zpráva o zániku tradiční firmy na výrobu volantů (TRW v Horních Počernicích).

Zlé časy na GST Jevíčko dopadly poprvé v roce 2009. Již tehdy vlastník rozhodl o převedení větší části výrobní náplně do zmíněné rumunské lokality, ale jeden zákazník (GST Jevíčko nedodává přímo automobilkám) si přál, aby airbagy montované později do vozů TPCA, Suzuki a Toyota byly nadále šité v Česku.

V továrně tehdy z několika stovek zaměstnanců zůstalo zhruba 60 lidí. Ti budou ke konci března příštího roku propuštěni. Výroba už nyní probíhala v pronajatých prostorách, protože areál byl prodán.

Ředitel Bušina říká, že po březnu v Jevíčku zůstanou už jen čtyři zaměstnanci na jeden až dva měsíce, aby zajistili likvidaci firmy.

O převedení firmy do Rumunska rozhodli akcionáři, kteří tak reagovali na tlak zákazníka požadujícího snížení ceny výrobků. Za ni už nebylo možné vyrábět airbagy v Česku.

Jednání s odbory zatím stále probíhá. Podle současné kolektivní smlouvy by propuštěným zaměstnancům mělo náležet odstupné ve výši čtyř měsíčních platů a také odměna za odpracované roky (2500 Kč za každý).

V posledních letech bylo hospodaření firmy ztrátové. Vloni dosáhla ztráta 1,7 milionu korun, o rok dříve dokonce 58 milionů korun.

Radek Pecák

 

Právě se děje

Další zprávy