Abdikaci Juana Carlose urychlily eurovolby a Katalánsko

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 6. 2014 15:24
Rozhovor s katalánským novinářem a autorem několika knih Llibertem Ferrim Mateem. O španělské královské rodině i čtvrteční korunovaci nového krále.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Ve španělských volbách do Evropského parlamentu propadly obě hlavní politické strany, vládní Lidová strana (PP) i opoziční socialisté (PSOE). Naopak výrazně posílily levicové strany.

Týden po volbách, 2. června, pak španělský král Juan Carlos oznámil abdikaci. Ve čtvrtek bude korunován král nový.

Nejde přitom o shodu okolností, tvrdí katalánský novinář a autor několika knih Llibert Ferri Mateo v rozhovoru pro deník Insider.

"Abdikace španělského krále Juana Carlose byla připravována delší dobu, ale volby do Evropského parlamentu ji urychlily," upozorňuje Ferri, který v letech 1987 až 2007 působil jako ruský a východoevropský zpravodaj pro španělskou televizi TV3.

Motivem pro abdikaci byl podle něj postupný propad společenské důvěry v královskou rodinu, zejména kvůli jejímu spojení s korupcí. A nejde jen o skandál kolem infantky Cristiny a jejího manžela Urdangarína, říká.

Insider: Tvrdíte, že korupční skandál spojený s královskou rodinou nebyl jediný důvod pro abdikaci. Jaké měl tedy Juan Carlos další problémy?

Myslím si, že král se dopustil vážné chyby, když se roku 2001 zúčastnil svatby dcery tehdejšího premiéra José Maríi Aznara. Na tu svatbu navíc přišli lidé, jejichž jména se poté začala objevovat v souvislosti se skandály Gurtel, Bárcenas a dalšími velkými korupčními aférami.

Mnoho z pozvaných teď vyšetřuje policie. Král se svou účastí na té svatbě zapletl s oligarchií.

Dále - Juan Carlos není někým, kdo by si dával pozor na svou reputaci. Jednu chvíli se o ni staral, poté už ne. Milenky, cestování, skandály, zamaskovaný alkoholismus, pády, zlomeniny nohy, ruky, a tak dále.

Proto tedy ta abdikace?

Ano, z těchto důvodů muselo dojít k abdikaci.

Proč ale přišla zrovna teď?

Přemýšlelo se o ní už od minulého roku. Otázka nebyla, jestli abdikovat, nebo ne, ale kdy. A také jak.

A proč tedy teď?

Vypadá to, že abdikace byla plánována na pozdější dobu. Svolání referenda o nezávislosti Katalánska na listopad tohoto roku ale tyto plány narušilo.

A jak souvisí Katalánsko s abdikací krále?

Pokud dojde v Katalánsku k vážné situaci, kdo zakáže referendum, kdo zruší katalánský autonomní status, kdo vyšle ozbrojené složky? Vláda s podpisem bývalé hlavy státu, se vším, co je s ním spojené?

Tvrdíte, že abdikace souvisí i s výsledkem eurovoleb. Jak?

Evropské volby ukázaly, že dochází ke krizi bipartismu (systému dvou silných stran, pozn. redakce). Lidová strana (PP) a opoziční Socialisté (PSOE) nedají dohromady ani 50 procent hlasů.

Pokud se tyto počty aplikují na Poslaneckou sněmovnu, ukazuje se, že všeobecné volby v listopadu 2015 vytvoří fragmentovaný zákonodárný sbor, ve kterém nebude možné přijmout zákon o nástupnictví. Mimochodem, oni měli skoro 40 let na to, aby ten zákon přijali, ale neudělali to. A teď ho museli připravit během jediného týdne.

Je třeba si také všimnout, kolik chyb udělali…

Jaké chyby máte na mysli?

Zaprvé, abdikaci oznámil premiér a bylo patrné, že se jednalo tak trochu o zoufalou improvizaci. Zadruhé, otec se synem byli během svého prvního společného vystoupení na veřejnosti po abdikaci oblečeni ve vojenských uniformách.

Následně se – a to je třetí chyba - objeví na býčích zápasech a na mši.

Můžete to trochu vysvětlit?

V Dánsku nebo Nizozemsku oznámili abdikaci tři čtyři měsíce předem. Ve Španělsku se vše odehrálo během jednoho týdne, celý proces byl uspěchaný a zbrklý, působil improvizovaně a zoufale.

Ale zase bude brzy korunován nástupce…

… jenže nástupnická ceremonie bude nevýrazná, těžkopádná a budou na ní chybět zahraniční hosté. Královská rodina také omezí svá vystoupení na veřejnosti. Jako kdyby se napůl schovávali.

Jedná se o politickou změnu s mnoha znepokojivými a temnými elementy.

S temnými elementy?

Máme zde korupci, špatné vztahy uvnitř královské rodiny, případ Katalánska, skandály u lidovců...

Královská rodina je v těžké situaci. Neví, co dělat.

Dříve když se nacházeli v podobné krizi – mám na mysli dynastickou krizi, krizi stran podporujících dynastický režim, společenskou krizi, krizi důvěry a hodnot, teritoriální krizi… - jak to řešili? Vládními převraty nebo tvrdými výjimečnými stavy. To nyní není možné.

Co tedy bude dál?

Nacházíme se v době nejistoty a pochybností. Je třeba počkat na první proslov nového krále.

Dalším důležitým momentem bude jeho návštěva Barcelony. Myslím, že to bude jeho první cesta, protože je to španělský král a barcelonský hrabě. A je dost možné, že se uskuteční ještě během června. Důležité také bude, jaké konkrétní postoje královská rodina zaujme. Co se stane s královskou rodinou, pokud bude obžalována infantka Cristina, pokud bude Urdangarín odsouzen a uvězněn?

Ivan Eckhardt

 

Právě se děje

Další zprávy