Šestý den šestého měsíce šestého roku se nese ve znamení ďábelsky zvláštní směsice teologie, matematiky a komerčnosti.
666 ve Zjevení apoštola Jana
Mystické číslo 666 je poprvé zmiňováno v bibli, avšak tam nemá se satanem ani jeho kultem nic společného: "satanský" význam těchto číslic je "objevem" doby mnohem pozdější, upozorňují světové agentury.
O původu a významu tří šestek spekuluje leckdo různě, jisté je ale jen to, že první zmínka je v knize Zjevení apoštola Jana, zvané též Apokalypsa. V kapitole 13. se tajemně až šifrovaně uvádí, že "kdo má rozum, ať sečte číslice té bestie. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest".
German Müller z rakouské centrály pro otázky sekt však popírá, že by tím byl míněn satan. "Většina teologů zastává názor, že jde o určité heslo vyzývající k vytrvání ve víře," říká.
Zmíněný biblický text vznikl v době, kdy byli křesťané Římany krutě pronásledováni. Číslem 666 je míněn - při použití hebrejských znaků namísto číslic - nejtemnější pronásledovatel křesťanů císař Nero.
Apokalypsa přináší poselství
Apokalypsa proto přináší poselství pro budoucnost: "Je třeba šířit naději: Po jistou dobu bude ještě zle, avšak již svítí světlo na konci tunelu," říká Müller.
V některých starověkých rukopisech se také namísto číslovky 666 objevuje 616. Zjevení Janovo neprorokuje žádný konkrétní konec času, ale "pojednává o obecném nadpozemském boji dobra proti zlu," uvedl Felix Just, profesor teologie na univerzitě v San Franciscu.
V hororových filmech série Omen (Přichází satan) se také vše točilo kolem těchto údajně všemocných číslic. Měl jimi být označován satan osobně, personifikované zlo, antikrist. V některých lidech by proto toto datum mohlo vyvolat zvláštní obavy.
Příchod antikrista
Hrůzu nenahání ani tak samotné datum 6. června, jako spíše známky příchodu antikrista 666 v naší společnosti, uvedl reverend Tim LaHaye, zakladatel stejnojmenného kněžského úřadu a spoluautor série apokalyptických bestsellerů "Left Behind" ("Ponecháni napospas").
A přestože LaHaye prohlásil, že úterý není datem apokalypsy, webová stránka "Left Behind" propaguje jeho novou knihu "The Rapture" ("Vytržení") zlověstnými slovy "Buďte připraveni".
"Myslím, že lidé nechápou, že 666 není dobrá doba," uvedl LaHaye a dodal, že vidí příznaky blížícího se "období trýzně", které povede k příchodu antikrista ve formě posunu směrem k jediné celosvětové vládě, jedinému hospodářskému systému a jedinému náboženství.
Satanovo číslo?
"666 tak nemá se satanem nic společného," zdůrazňuje však German Müller. Agentura APA se také odvolává na českého specialistu Tomáše Novotného z Ostravské univerzity: "Satanismus toto číslo, vyjadřující arcinepřítele křesťanů, jen převzal a přetvořil si je na svůj vlastní symbol," říká.
Všechny charakteristické rysy rituálů vyznavačů ďábla jsou převzaté a "naruby obrácené" obřady jiných náboženství. Například pozadu čtené křesťanské modlitby nebo kříže stavěné obráceně, "hlavou dolů".
"Mnoho lidí se toho čísla bojí, ale není se čeho obávat," říká Just. "Není to žádná předpověď událostí. Nelze to číslo považovat za časový úsek, kdy by mělo dojít ke konci světa."
Podle Müllera zaznamenává rakouská centrála pro otázky sekt zvýšený zájem některých skupin o úterní datum, ale zdaleka je prý neprovází taková hysterie, jako tomu bylo 31. prosince 1999.
666 jako symbol
A tak lidé odedávna hledali a nacházeli symbol 666 na nejrůznějších místech. Ti, kdo věřili v sílu těchto čísel, převáděli pomocí biblického kódu pro převod písmen na číslice jména bezpočtu politických vůdců včetně mnoha papežů a v řadě případů jim vyšlo číslo 666, díky čemuž označovali tyto osoby za antikristy své generace.
Toto číslo je však také součástí všech univerzálních čárových kódů potravinářského zboží (vynálezce kódu tvrdí, že jde o shodu náhod) a podle biblického převodníku je 666 také číslem pro WWW neboli celosvětovou počítačovou síť.
Rovněž matematika čísla 666 je otevřena biblickým výkladům a manipulacím. Stačí poznamenat, že 666 je součet všech čísel na ruletě. Mezi další zvláštnosti pak patří odchylky Ludolfova čísla a výsledky násobení prvočísel.
Komerční využití 666
Kromě bezpočtu výrobků se symboly tří šestek se tyto číslice využívají v zábavním průmyslu. Dnes má například celosvětovou premiéru hollywoodský trhák Satan přichází, na číslech 666 postavila svůj image také populární americká metalová formace Slipknot.
Pro ty, kdo chtějí na 666 skutečně vydělat, je tu zcela nesektářská sázková společnost BetUS.com. Pokud při kurzu 100 000:1 vsadíte maximální částku 500 dolarů na to, že svět přežije, a on skutečně přežije, vyhrajete půl centu.
Pokud vsadíte 100 dolarů, že nastane apokalypsa, a ona opravdu nastane, můžete vydělat báječných 10 milionů, ale možná vám dá setsakramentskou fušku si výhru vyzvednout. Podle mluvčího firmy Mikea Foremana sázejí lidé na obojí.
"Ve skutečnosti máme co dělat s využíváním shody určitých čísel ke komerčnímu zisku," uvedl astronom Richard Berendzen. "V podstatě jde jen o pověry a o peníze. A to je na tom ze všeho nejsatanštější."
Budeme dnes klidně spát?
"Je třeba, aby lidé toto téma odlehčili," uvedl Jones a poznamenal, že úterý má neutrálnější pověst než jiné dny, například všeobecně neoblíbené pondělí nebo smůlovatý pátek 13.
I u nás v redakci jsme dnes několikrát na číslo 666 náhodou narazili. Když náš překladatel zpracovával informace k tomuto článku, na pevném disku měl volných 666 MB místa. Náš nový satelit zase na kanále 666 našel arabskou televizní stanici Al-Jazeera. Nic hlubšího v tom ovšem v redakci nevidíme.
Originální radu na závěr má Jack Horkheimer, vědec z planetária v Miami. Divákům televize CNN oznámil: "Pokud vás to číslo doopravdy děsí, můžete se postavit na hlavu a vznikne vám 999."