ČSSD plánuje, co se zrádci, kteří by volili Klause

Petr Holub, Sabina Slonková
6. 2. 2008 12:15
Oficiálně ale strana svým zákonodárcům věří

Praha - Ač navenek jednotní v podpoře Janu Švejnarovi, v zákulisí Lidového domu připravují sociální demokraté scénáře, jak se zachovat, když někdo z nich při volbě prezidenta "zradí".

ČSSD podle informací Aktuálně.cz počítá nejen s variantou, že část jejích politiků podpoří Václava Klause. Připravují se dokonce na možnost, že v takovém případě mohou tito sociální demokraté opustit ČSSD, která by tak ve Sněmovně definitivně přišla o několik hlasů, a podporovat Topolánkovu vládu.

Další přeběhlíci? Nevadí

"Ty informace skutečně máme, ale ve svém důsledku to není nijak znepokojivá zpráva. Znamenalo by to sice krátkodobou ztrátu, ale dlouhodobý zisk. Definitivně bychom se zbavili lidí, o jejichž loajalitě stejně pochybujeme. Bylo by to definitivní odstřižení od Zemanovy éry," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z Lidového domu.

Když mluví o "zrádcích", mají sociální demokraté na mysli zejména přívržence bývalého předsedy strany Miloše Zemana. Jejich kompletní seznam se stoprocentní jistotou ale nemají, poukazují nicméně na snahy Zemanova poradce Miroslava Šloufa dojednat i uvnitř ČSSD podporu pro Klause.

Foto: Aktuálně.cz
Exkluzivní záběry:
Tajné schůzky na Hradě: Klausův kancléř a Šlouf

Oficiálně nicméně sociální demokraté zastávají linii: svým lidem věříme.

"Jednak nevěřím, že k něčemu takovému dojde. A pokud dojde, bude to jeho svobodná vůle a s tím nic nenaděláme," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath.

Podle zjištění Aktuálně.cz má ale ve skutečnosti strana v případě odchodu části poslanců jasnou strategii: přeběhlíky hodlá označit za zkorumpované zrádce a veřejně se od nich distancovat.

Vylučovat ze strany je nehodlá. Pokud neodejdou sami, Lidový dům očekává, že se jich zbaví místní nebo krajská sdružení.

Kraje si to s nimi vyřídí

"Kdo chce volit Klause, musí to umět obhájit před svým místním, nebo krajským sdružením. Pokud se obhájí tam, v klubu se mu nic nestane," vysvětluje Rath.

Volitel Klause to však bude mít těžké, protože přestoupí usnesení loňského sjezdu, který sociálnědemokratické zákonodárce zavázal současného prezidenta nevolit.

"Je jasné, že ho mohou v místních organizacích i vyloučit," dodal místopředseda poslanců ČSSD.

I přes přípravu krizových scénářů se ale vedení ČSSD zatím nevzdalo: poslední dny před vypuknutím prezidentského klání se politici Lidového domu snaží dosáhnout faktické stranické jednoty.

ČSSD: Na veřejném hlasování trváme

Kázeň poslanců a senátorů má mimo jiné udržet zcela vážně míněný požadavek na veřejné hlasování.

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si:
Hra o veřejnou volbu: ČSSD našla fintu v paragrafech

"Kromě ODS proti tomu žádná strana nic nenamítá. Neexistují totiž vážné argumenty," řekl Aktuálně.cz jeden z členů úzkého vedení.

Strategii potvrdil také místopředseda David Rath. "Prosazovat veřejnou volbu nás zavazuje usnesení předsednictva. Věřím, že je šance na úspěch," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy