V ruském městečku Dzerižnsk fungovala za studené války továrna, která se zaměřovala na výrobu chemických zbraní. Sověti zde produkovali nebezpečný sarin a yperit.
Výroba byla dávno zastavena, místní obyvatelé za ni však dodnes platí vlastním zdravím. Chemikálie z výroby totiž zaměstnanci vylili do nádrže, která zásobuje místní obyvatele pitnou vodou. Následky? Dzerižnští muži se dnes dožívají v průměru 42 a ženy 47 let.
Ruský Dzeržinsk leží v jedné z deseti nejvíce znečištěných oblastí světa. Seznam sestavila americká nevládní organizace Blacksmith Institute.
Institut zabývající se životním prostředím prozkoumal celkem 300 oblastí z celého světa a v daných místech vyhodnotil úroveň zamoření látkami, které škodí lidskému zdraví.
Seznam míst, na kterých institut prováděl rozbor, je přes veškerou snahu neúplný. Chybí v něm několik zemí třetího světa, od kterých vědci nedostali k dispozici potřebné zdravotní záznamy.
Děsivé prostředí vysokých pecí
Do seznamu měst, kde by se člověk s pudem sebezáchovy neusídlil, se dostala zejména ta, v jejichž okolí se těží uhlí a kovy a nacházejí se centra průmyslové výroby.
"Přímo hororové prostředí je v ruském Norilsku. Nachází se zde vysoké tavicí pece na nikl, měď, olovo a kadmium. Pracují bez jakékoliv kontroly znečištění. Je to opravdu hrozné místo," popsal průmyslové město, které bylo založeno v roce 1935 jako pracovní tábor, ředitel amerického institutu Richard Fuller.
Dalším z míst se špatnou pověstí je Kabwe, jedno ze šesti zambijských měst ležících v africkém "měděném pásu". Tamní půda je konatminována těžkými kovy. Množství olova obsažené v krvi zde žijících dětí přesahuje podle informací získaných institutem úroveň povolenou v Spojených státech, a to až desetinásobně.
USA jsou čisté, tvrdí institut
Infobox
Přečtěte si:
- Vzduch zabije ročně dva miliony lidí
- Vybuchl Černobyl a Sovětský svaz mlčel
Mezi deseti nejhůře postiženými oblastmi není žádné místo v USA. Blacksmith Institute vysvětluje tuto skutečnost tím, že Spojené státy přijaly v minulosti zákony o čistotě vzduchu a vody a právní normu známou jako Superfund, která zavedla daň z ropy a chemického průmyslu.
"Naší zemi se podařilo očistit vlastní štít. Před takovými dvaceti až třiceti lety by se mezi desítku nejhorších mohl stejně dobře dostat i Pittsburgh. Dnes už je ale městem, ve kterém se dá docela příjemně žít," myslí si Fuller.
Znečištění má na svědomí rakovinu i mentální postižení
Zpráva amerického institutu mimo jiné uvádí, že znečištění přírodních zdrojů má vážný vliv na zdraví téměř šestiny lidské populace. Na následky znečištěného okolí dnes podle Fullera umírá každý pátý obyvatel rozvojových zemí.
Vypuštěné toxiny podporují vznik rakoviny a plicních infekcí a významně zvyšují pravděpodobnost, že žena žijící v postižené oblasti přivede na svět mentálně postiženého potomka.
Ředitel organizace považuje za obzvlášť závažný poslední faktor. "Znečištěné prostředí má nejhorší vliv na vývoj dítěte, což ohrožuje budoucnost postižených zemí," řekl Fuller agentuře Reuters.
Řešení vidí v účelových mezinárodních dotacích rozvojovým zemím. Podstatné je podle něj také zasvěcení odpovědných osob do způsobu, jak vyčistit zamořené oblasti.