Čeští vědci vylepšili likvidaci yperitu

redakce DOM, čtk
25. 8. 2006 16:00
Brno - Čeští vědci našli enzym, který umí jedovatý yperit rozkládat lépe než dosud známé látky. Objev pomůže v boji proti teroristům.
Hot Zone Extraction Team (HZET) je účelová jednotka chemických specialistů, která je předurčena k odstraňování následků průmyslových havárií, teroristických útoků nebo vojenských akcí, při kterých je větší množství osob (především civilních) vystaveno škodlivým účinkům průmyslových, radioaktivních nebo bojových látek, případně na eliminaci následků živelných pohrom.
Hot Zone Extraction Team (HZET) je účelová jednotka chemických specialistů, která je předurčena k odstraňování následků průmyslových havárií, teroristických útoků nebo vojenských akcí, při kterých je větší množství osob (především civilních) vystaveno škodlivým účinkům průmyslových, radioaktivních nebo bojových látek, případně na eliminaci následků živelných pohrom. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brněnští vědci z Masarykovy univerzity a Vojenského technického ústavu našli enzym, který rozkládá bojovou látku yperit efektivněji než dosud používané prostředky. Mohli by tak pomoci v boji proti terorismu, nyní spolupracují s experty Severoatlantické aliance.

Tým teď pracuje na možnostech masovější výroby enzymu, řekl dnes ČTK člen týmu Zbyněk Prokop. Enzym by se podle něj mohl začít průmyslově vyrábět do několika měsíců.

Zasažení yperitem se projeví po několika hodinách. Plyn se do těla dostane dýchacími trubicemi a postupně ničí buňky v plicích.

"Člověk může během několika hodin umřít, pokud se včas stihne bránit, může i přežít," popsal Petr Svoboda z brněnské Úrazové nemocnice.

Vyrobit yperit je jednoduché

Účinná látka, která by nebezpečný plyn u zasažených lidí neutralizovala, zatím zdravotníkům chyběla. Enzymy jsou k člověku i okolí šetrnější a dají se i snadno vyrobit, tvrdí odborníci. Nijak náročná však není ani výroba yperitu, zvládne ji průměrný chemik. Yperit poprvé masivně zabíjel v první světové válce, kde ho využívala německá armáda. Plyn použil ve válce s Íránem také Irák.

Dosavadní obranné látky byly vždy chemického původu, byly tedy agresivnější a víc zatěžovaly i okolní prostředí.

"Při použití dosavadních metod také dochází k neutralizaci jedna ku jedné, molekula neutralizační látky tak zneškodní jednu molekulu yperitu," vysvětlil Prokop. Enzym z brněnských laboratoří je podle vědců mnohem účinnější. Jedna molekula zneškodní tisíce molekul yperitu. Účinnost nové látky je asi jeden až dva roky.

Jak odhalit bojové plyny

Vědecký tým pracuje s enzymy pro biotechnologické účely víc než deset let. S yperitem zápasí asi dva roky, vývoj zatím stál pět milionů korun.

"Nejdřív jsme zkoušeli počítačový model, abychom zjistili, zda je vůbec rozštěpení yperitických látek pomocí enzymatické reakce teoreticky možné. Modelování předpovědělo, že tento enzym by měl být v této reakci úspěšný", doplnil Prokop.

Sedmnáctičlenný tým teď přemýšlí o nejjednodušší průmyslové výrobě enzymu. "Ta bude stát jistě miliony korun," předpovídá Prokop. Zatím podle něj vědci jednají s možným výrobcem i s odběrateli.

"Jednání jsou komplikovaná, musíme skloubit jejich podmínky a požadavky," vysvětlil. Stejná skupina vědců nyní pracuje na biosenzoru, který by měl bojové látky i další plyny odhalit.

 

Právě se děje

Další zprávy