Česko je "zdrženlivý inovátor". Zaostává ve výzkumu

ČTK ČTK
26. 3. 2013 17:51
Česká republika je v inovacích pod průměrem Evropské unie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel, Praha - Česká republika zaostává v inovacích za průměrem Evropské unie a patří jí v tomto směru 18. příčka. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise, podle níž se výkon EU v oblasti inovací i přes krizi celkově zlepšil, ale zvětšily se rozestupy mezi jednotlivými členskými státy.

Nejlepší je v inovacích stejně jako loni Švédsko a za ním následují Německo, Dánsko a Finsko. EK rozdělila země do čtyř skupin - na nejlepší inovátory, na země kolem průměru EU, "zdrženlivé inovátory" zaostávající za průměrem unie a "skromné inovátory". Mezi nimi jsou Polsko, Lotyšsko, Rumunsko a poslední Bulharsko.

Českou republiku komise zařadila do nejpočetnější skupiny "zdrženlivých inovátorů" na 18. příčku v absolutním pořadí. Loni byla ČR na 17. místě. Ve stejné skupině jsou mezi jinými Slovinsko, Kypr, Řecko, Estonsko, Itálie, ale také Portugalsko a Slovensko.

Podle státní agentury CzechInvest odpovídá umístění ČR v žebříčku tomu, že je výkonnost české ekonomiky silně závislá na aktivitách zahraničních firem, na které má jen minimální vliv. Místní firmy jsou v inovačním řetězci daleko od koncového zákazníka, často se jedná pouze o dodavatele meziproduktů, vyrobených podle přesného zadání.

"Zásadní výzvou přechodu ČR ke znalostní ekonomice je tedy zvýšení inovační poptávky tuzemských firem, jejichž vlastníci nebo manažeři usilují o to, aby jejich firma patřila k technologickým lídrům ve svém oboru," uvedla mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková.

Proto podle ní také vznikla Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou se ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest snaží naplňovat klíčovými projekty v oblasti inovací. Patří mezi ně například Seed fond, CzechAccelerator nebo novela zákona o investičních pobídkách.

"Velká pozornost je věnována též přípravě na nové programovací období EU, respektive zaměření operačních programů a efektivnímu čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU s cílem zefektivnit podporu podnikatelského prostředí v ČR a zejména ekonomiky založené na znalostech," dodal Tomáš Paták z ministerstva průmyslu a obchodu.

Co jsou inovace?

Evropská komise vycházela z 24 ukazatelů, které se týkaly například výzkumu a vývoje, investic do výzkumu, počtu patentů, vědeckých publikací v zahraničí, uvádění inovací na trh, počtu zaměstnanců ve znalostní ekonomice a jejím podílu na exportu.

Podle EK se celkové úsilí o inovace v EU za uplynulý rok zlepšilo, ale rozšířily se rozdíly mezi jednotlivými státy. Proti loňskému roku nejvíce pokročily Estonsko, Litva a Lotyšsko, naopak výkon v inovacích klesl na Kypru a v Řecku.

"Letošní výsledky ukazují, že ekonomická krize negativně postihla inovační aktivity v některých částech Evropy. Pokud si chceme udržet globální konkurenceschopnost a obnovit v Evropě růst, jsou investice do inovací klíčové," řekl dnes eurokomisař Antonio Tajani. Připomněl také, že pokles investic v letech 2008 až 2012 významně snížil inovační aktivitu.

Ve srovnání s ostatním světem EU zaostává za Švýcarskem, které má v tomto směru dlouhodobě lepší výsledky než všech 27 zemí EU. Stejně tak unie ztrácí za Jižní Koreou, USA a Japonskem. Zatímco ztráta EU za Jižní Koreou se zvětšila, od roku 2008 se podařilo unii snížit ztrátu v inovačních aktivitách za USA a Japonskem asi o polovinu. Unie je na tom stále lépe než Austrálie, Kanada, Brazílie, Rusko, Indie a Čína, která jako jediná z těchto zemí ztrátu na EU loni snížila.

 

Právě se děje

Další zprávy