Česká republika chce šest obrovských vědeckých projektů

Josef Tuček
2. 1. 2009 23:50
Bude usilovat o evropské peníze, aby na ně měla

Praha - Šest obrovských vědeckých projektů chce v příštích letech uskutečnit za peníze z Evropské unie Česká republika. Peníze na ně i na menší díla, a to v celkové výši 2,07 miliardy eur (asi 50 miliard korun), by měla EU poskytnout v rozmezí let 2007 až 2013.

Teprve na podzim roku 2008 však Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které za výzkum odpovídá, dokázalo domluvit s Evropskou komisí pravidla čerpání peněz. Jejich součástí je i povinnost nechat samostatně schválit v Bruselu ty největší projekty, na něž mají být evropské peníze využity. Ministerstvo jich na podzim vytipovalo šest.

Takhle by měla zvenčí vypadat budova s laserem. Její rozměry mají být 120 krát 140 metrů.
Takhle by měla zvenčí vypadat budova s laserem. Její rozměry mají být 120 krát 140 metrů. | Foto: Fyzikální ústav AV ČR

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, jak se vše úředním jazykem nazývá, je určen na rozvoj regionů, které nedosahují ani čtvrtin průměrného hrubého domácího produktu Unie. Do této kategore spadají všechny kraje kromě Prahy. Paradoxně však tři z doporučených velkých projektů mají stejně stát ve Středočeském kraji tak, aby tyto peníze mohly využít i pražské vědecké ústavy a vysoké školy.

Pražští vědci míří na venkov

Doporučené velké projekty ovlivní, jaké obory se mohou díky evropským penězům dostat v Česku na špici.

Jedním z podpořených oborů by se tak mohla stát například laserová fyzika a s ní spojený optický a elektronický průmysl. Akademie věd totiž obstála se svým projektem ELITPALS. Nový typ laseru, který vědci chtějí vybudovat kousek za Prahou, totiž dosud v dané kvalitě neexistuje nikde ve světě.

Blízko Prahy má ještě přibýt biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV se sídlem ve Vestci. A pak také vědecké centrum Ústavu jaderného výzkumu v Řeži s projektem udržitelné energetiky (za účasti plzeňské Škodovky).

Obory budoucnosti

Osudové osmičky

  • Příjemci dotací z evropských fondů vyčerpali letos jen necelých osm miliard korun, tedy zhruba pouze čtvrtinu částky, která je pro letošní rok určená.
  • Píše se to v zatím poslední zveřejněné tiskové zprávě UniCredit Bank, která společně s Českou pojišťovnou výplaty ze strukturálních fondů zajišťuje.

Souboj brněnských vědeckých projektů vyhrál Středoevropský technologický institut CEITEC. Připravily ho brněnské vysoké školy jako centrum excelentního výzkumu v oblasti biotechnologií, biomedicíny a materiálových věd.

V Liberci by měli podporu získat vědci, kteří se budou zabývat využití geotermální energie litosféry například pro vytápění. Projekt nese název CVEVL.

Ministerstvo školství vybralo také projekt jménem IT4Innovations, který chce v Ostravě vybudovat superpočítačové centrum a současně vytvořit výzkumný tým zaměřený na aplikovanou informatiku a výpočetní technologie.

Nespokojená Akademie věd

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Institut für Quantenoptik und Quanteninformation

Zatím není jisté, zda Evropská peníze navržené projekty schválí a dá na každý z nich několik miliard korun. Nicméně se tímto výběrem ukázalo, jaké obory v republice dokážou aspirovat na úspěch.

Akademie věd ostře kritizovala ministerské rozhodnutí nezařadit mezi doporučené projekty stavbu synchrotronu CESLAB v Brně. Akademie uvedla, že bude usilovat o to, aby projekt synchrotronu evropské peníze přesto dostal a mohl se uskutečnit.

 

Právě se děje

Další zprávy