"Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ s tím, že se jedná o předběžný odhad vývoje ekonomiky.
Zpracovatelský průmysl se podle dat statistiků stal po roce opět dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství. Výsledkům přispěl i růst tvorby hrubého fixního kapitálu.
Tuzemská ekonomika roste podobným tempem jako německá, která v prvním čtvrtletí zrychlila svou dynamiku na 0,4 procenta. I vůči evropskému vývoji si vede dobře. Eurostat odhaduje, že hrubý domácí produkt eurozóny vzrostl prvním kvartále proti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta a v celé EU o 0,5 procenta. Meziroční růst u celé EU pak činil 1,5 procenta.
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se situace v eurozóně bude postupně vylepšovat a domácí hospodářství tak bude růst ještě rychleji. Přesto však podle něj letošní růst nebude tak silný jako předchozí dva roky.
"Hlavním tahounem zůstane soukromá spotřeba. Tu i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a velmi slušný růst mezd. Ale ani soukromá spotřeba nedosáhne dynamiky z předchozích let. Domácnosti poměrně rychle krotí své nákupní nadšení z předchozích let a pod tlakem nejistoty ohledně dalšího vývoje tvoří opatrnostní úspory," vysvětluje Zeisel.
Také investice podle něj porostou pomaleji než vloni, kdy se ve velkém čerpaly prostředky z evropských fondů. Zahraniční obchod pod tíhou slabé dynamiky hospodářství v eurozóně přispěje do růstu negativně. Celkově předpokládáme, že ekonomika si letos polepší o 2,4 procenta," dodává ekonom Komerční banky.