Washington - Americká rozpočtová krize se o krok přiblížila svému konci. Republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů totiž nabídli, že budou hlasovat pro krátkodobé zvýšení takzvaného dluhového stropu a prezident Barack Obama je podle svého mluvčího připraven tento návrh podpořit.
Američanům to má zajistit dostatek peněz na splácení dluhů na dalších šest týdnů. Republikáni zároveň vyzvali Obamu k jednání o podmínkách spojených se zákonem o vládních výdajích, který by ukončil současný nouzový režim a opět otevřel federální úřady.
Bílý dům však trvá na tom, aby sněmovna schválila peníze pro vládu bez jakýchkoli podmínek.
Šéf dolní komory Kongresu John Boehner ve čtvrtek své stranické kolegy přesvědčil o nezbytnosti odvrátit platební neschopnost Spojených států.
Obama by však výměnou za šestitýdenní zajištění dostatku peněz k hrazení mezinárodních závazků měl podle republikánů přistoupit na jednání o podmínkách, za nichž jsou republikáni ochotni podpořit odblokování vládních výdajů. "Je čas, aby tato vyjednávání začala," řekl Boehner, když prezentoval nový republikánský plán médiím.
Obama doufá, že sněmovna dostala rozum
Prezident Barack Obama je na krátkodobé zvýšení limitu ochoten přistoupit, i když by raději strop zvýšil na delší dobu, reagoval na Boehnerova slova mluvčí Bílého domu Jay Carney.
"Prezident má radost, že ve sněmovně, jak se alespoň zdá, převládly chladné hlavy," řekl mluvčí, jehož citovala agentura Reuters. Obama je však podle něj s optimismem opatrný, neboť zatím nezná podmínky zmíněného vyjednávání.
Republikáni dosud podmiňovali uvolnění peněz pro vládu ústupky v Obamově reformě zdravotnictví. To ale prezident striktně odmítá. O dalších případných podmínkách, jako je snižování státních výdajů či daní, je prý ochoten se bavit až po schválení obou klíčových zákonů.
Vláda má peníze jen do 17. října
Americká vláda má peníze na splácení svých dluhů pouze do 17. října, nezvýšení stropu pro zadlužení by podle ekonomů mohlo po tomto datu vyvolat velké problémy pro celou globální ekonomiku. Ke zvýšení dluhového stropu Washington vyzývají i významné země, včetně jeho největšího věřitele Číny.
Vláda funguje v nouzovém režimu již desátý den. Ministr financí Jack Lew kvůli tomu ve čtvrtečním dopise varoval Kongres před následky této rozpočtové krize, které podle něj mohou být katastrofální. Zákonodárci si podle něj "hrají s ohněm", když stále nejsou ochotni přistoupit na nějakou dohodu, takže zemi stále hrozí platební neschopnost.
Lew rovněž vystoupil před finančním výborem amerického Senátu. "Musíme čelit uměle vyvolané krizi, která začíná ovlivňovat i naši ekonomiku," uvedl ministr financí během slyšení.
"Jestliže Kongres nebude plnit své povinnosti, může to zásadním způsobem ovlivnit finanční trhy, pokračující hospodářské oživení, tvorbu pracovních míst i úspory milionů Američanů," dodal. Pokud nedojde ke zvýšení dluhového stropu, ohrozí to podle něj platby zdravotnickým zařízením, dávky pro veterány či výplatu příslušníkům armády.