Brusel utáhl Sofii kohoutky. Peníze z EU už nepotečou

bh
23. 7. 2008 16:25
Sofie možná vrátí až půl miliardy eur
Foto: Evropská komise

Brusel - Evropská komise není rok a půl po vstupu Bulharska a Rumunska do EU spokojena s tím, jak obě země bojují s korupcí a klientelismem.

Sofie dokonce dostala tak špatné průběžné hodnocení, že se jinak opatrný Brusel rovnou rozhodl sáhnout jí na peníze. Až do odvolání tak Bulhaři nemohou čerpat nejen dotace z předvstupních fondů, ale nebudou dostávat ani peníze na zemědělství a infrastrukturu.

Evropská komise totiž pozastavila akreditaci dvěma agenturám při bulharském ministerstvu pro místní rozvoj, které finance z Bruselu spravují.

Navíc Bulharsku hrozí, že bude muset část odčerpaných peněz vrátit. Podle nejhorších scénářů půjde až o půl miliardy eur.

„Obě vlády uznávají, že musejí svým občanům i ostatním státům EU ukázat, že opravdu chtějí zefektivnit soudní systém a potírat korupci," dodal ke zprávě předseda EK José Manuel Barroso.

„Bulharská vláda neobstála se ctí ve svém závazku vůči Evropě," komentoval nejnovější varování Bruselu eurolidovec Joseph Daul, šéf nejsilnější frakce v Evropském parlamentu.

Rumunské reformy stále křehké

O něco lepší vysvědčení dostalo Rumunsko, které Brusel pochválil za první kroky v potírání korupce a reformy soudnictví. 

Bulharsko a Rumunsko vstoupily do EU v lednu 2007. Podle mnohých předčasně.
Bulharsko a Rumunsko vstoupily do EU v lednu 2007. Podle mnohých předčasně. | Foto: Reuters

„Základy jsou ale stále křehké a rozhodnutí na vysoké úrovni ve věci korupce silně zpolitizována," konstatuje zpráva.

Rumunsko je také vůbec nejprošetřovanější zemí EU. Evropský úřad pro potírání podvodů (OLAF) loni zahájil proti Bukurešti rekordních 95 stíhání. Hned za ním ovšem figurují státy „staré Evropy" - Itálie (80 kauz) a Německo (75).

Mezi nejvíce ohrožené peníze vyplácené z bruselské pokladny podle OLAF patří zemědělské dotace a finance na humanitární a rozvojové projekty.

 

Právě se děje

Další zprávy