Británie chce zastavit protežování biopaliv v EU

bh
25. 3. 2008 11:55
Probádejme negativní dopady, žádá Londýn
Foto: CCS

Londýn - Plán "zelené" Evropy dozná dalších změn. Poté, co se strhla vlna nevole proti aukcím s emisními povolenkami, čekají radikální změny také biopaliva.

Britský premiér Gordon Brown chce, aby Brusel přehodnotil své plány na větší využívání pohonných hmot z obnovitelných zdrojů.

Čím dál více vědců totiž bije na poplach a upozorňuje na to, že účinky dlouhodobé výroby biopaliv na životní prostředí nejsou dostatečně prozkoumány.

"Kdyby používání biopaliv vedlo ve skutečnosti k nárůstu skleníkových plynů, bylo by to zjevně šílené," citoval list The Guardian Boba Watsona, poradce ministerstva životního prostředí.

Ve Velké Británii se podobně jako u nás přimíchávají paliva z obnovitelných zdrojů do klasického benzínu a nafty. EU se zavázala, že podíl biopaliv by měl do roku 2020 stoupnout na deset procent.

"Máme čím dál více pocit, že potřebujeme více faktů. Některá biopaliva jsou v pořádku, ale o jiných můžeme silně pochybovat," citoval Guardian vysoce postavený vládní zdroj.

Také John Beddington, šéfporadce vlády ve věcích vědy a výzkumu, na nedávné konferenci prohlásil, že kácení pralesů za účelem získání další půdy pro pěstování plodin na biopaliva je "veskrze hloupé".

Čeká se na druhou generaci

Podle kritiků pěstování monokultur, z nichž se organická paliva získávají (nejčastěji kukuřice nebo cukrová třtina), vede k nerovnováze v zemědělství a zdražování potravin v rozvojových zemích.

Nadějí jsou pak podle nich tzv. biopaliva druhé generace, která namísto plodin využívají například zkapalňování plynů z biomasy. Jejich vývoj je ale zatím jen v počátcích.

 

Právě se děje

Další zprávy