Bojovník s viry dostane cenu Česká hlava

23. 10. 2007 14:23
Nové látky Antonína Holého se zkoušejí proti nádorům

Praha - Národní cenu vlády, udělovanou v projektu na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava, dostane chemik Antonín Holý. Vláda o tom rozhodla na svém pondělním zasedání.

Cena bude slavnostně předána 22. listopadu.

Jednasedmdesátiletý Antonín Holý je zřejmě nejznámějším a nejúspěšnějším představitelem současné české vědy. Podílel se na přípravě účinných látek pro pět virových léků, které dnes pomáhají lidem s HIV, se žloutenkou a dalšími virovými onemocněními.

Nový lék, tentokrát proti nádorům

Profesor Holý je dnes pracovně mimo svoji laboratoř. Jeho kolega, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas, se z ocenění radoval: "To víte, že mě to těší, vždyť jsem jej sám na cenu navrhl. Dlouhé roky nominaci odmítal, až teď se mi ho nakonec podařilo přesvědčit," řekl Havlas pro Aktuálně.cz.

I nyní syntetizuje Antonín Holý další chemické látky použitelné pro léky.

Ve Spojených státech teď zrovna zkoumají jednu jeho chemickou sloučeninu, která by mohla být průlomem v léčení některých nádorových onemocnění, například leukémie a Hodgkinovy nemoci.

"Pro látku zatím používáme kódové označení GS 9219. Vstupuje cíleně do nádorových buněk, v nich se postupně mění, až se z ní stane sloučenina, která zablokuje replikaci DNA, takže zabrání, aby se buňka mohla množit," popisuje ředitel Havlas. "Nyní v USA zkoušejí při prvních klinických testech, jestli bude účinná přímo v tělech pacientů."

Evropa medikamenty vyrobit nedokázala

Veřejné uznání přišlo za profesorem Holým až po dlouhých desetiletích práce.

Na poznávání látek působících proti virům začal pracovat už v šedesátých letech a pokračuje v tom dodnes. V jeho laboratoři vznikají chemické sloučeniny, jejichž působení pak ověřují vědci z belgické Katolické univerzity v Leuvenu (Lovani) na buňkách napadených viry.

Vzniklé léky však vyrábí americká společnost Gilead Sciences, která byla schopná financovat klinické testy s lidskými pacienty.

Ty stojí 600 až 800 milionů korun a v Evropě se nenašla farmaceutická firma, která by byla ochotna je zaplatit. Léky se z USA do Evropy dovážejí.

Úspěšná pětice

První z léků, už vyráběných na základě preparátů Antonína Holého, se jmenuje Vistide. Vyrábí se od roku 1996 a působí proti skupině virů, které vyvolávají různé obtíže, od žaludečních vředů po záněty oční sítnice.

Lék Viread a jeho odvozeniny umožňují přežít pacientům s HIV.
Lék Viread a jeho odvozeniny umožňují přežít pacientům s HIV. | Foto: ÚOCHB

Druhý preparát, Viread, se vyrábí od roku 2001 a zastavuje množení viru HIV.

Třetí, Hepsera, z roku 2002, působí proti viru sérové žloutenky typu B.

Zřejmě nejznámější Holého preparát Viread pak americký výrobce v roce 2004 kombinoval s jiným lékem proti HIV, čímž se dále zvýšila jeho účinnost. Nový medikament se jmenuje Truvada.

Později se Viread stal součástí ještě dalšího kombinovaného léku zvaného Atripla, který se prodává od loňského července. Nemocní díky tomu mohou užívat jen jedinou tabletu denně, což je pohodlnější a taky spolehlivější, než když nesměli zapomenout brát až několik desítek různých léků.

Preparáty proti HIV nedokážou virus úplně zničit. Brání však jeho rozmnožování. Až přes devadesát procent pacientů, kteří je užívají, může dlouhodobě žít vcelku normálním životem.

Vědci se vzdali licenčních poplatků, aby mohl být lék Truvada dodáván levněji do chudých zemí.
Vědci se vzdali licenčních poplatků, aby mohl být lék Truvada dodáván levněji do chudých zemí. | Foto: Gilead Sciences

Peníze použité pro další výzkum

Antonín Holý pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Od roku 1994 do roku 2002 zde byl také ředitelem. Z licenčních poplatků za jeho léky si ústav pořizuje nové přístroje a platí další bádání.

Před třemi lety se vědci vzdali licenčních poplatků, aby mohl být lék Truvada dodáván bez zisku za minimální cenu do sedmdesáti nejchudších zemí světa.

Ocenění česká, evropská i americká

Tým, v němž působil Antonín Holý, získal v roce 2001 prestižní Descartovou cenu Evropské unie.

O rok později převzal Holý od prezidenta republiky státní vyznamenání Za zásluhy.

V roce 2004 dostal cenu Praemium Bohemiae.

Loni v létě se Antonín Holý stal čestným profesorem ve výzkumném středisku, který Akademie věd zřídila za peníze společnosti Gilead. Ta na jeho činnost věnuje během pěti let celkem 1,1 milionu dolarů (přes 21 milionů korun).

"Na práci tohoto střediska se dnes podílí šest našich výzkumných týmů," konstatuje ředitel Havlas.

Zhruba před rokem udělila profesoru Holému čestný doktorát pražská Vysoká škola chemicko-technologická při příležitosti jeho sedmdesátých narozenin.

Holý je držitelem šesti desítek patentů a autorem a spoluautorem více než čtyř set odborných publikací.

 

 

Právě se děje

Další zprávy