Archiv: boeing 737

Odvolaný šéf Boeingu odejde s více než 60 miliony dolarů

Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč) formou výsluh a firemních akcií. Jeho zaměstnavatel - americký výrobce letadel - to uvedl ve svém dnešním sdělení.

Zdroj: ČTK

Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s Boeingem na kompenzacích za 737 Max, dostat mají 225 milionů dolarů

Podle listu Hürriyet turecké aerolinky od americké firmy obdrží 225 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč), z toho 150 milionů dolarů jako kompenzaci a 75 milionů na pokrytí nákladů na náhradní díly a školení. Turkish Airlines mají ve své letce 24 letadel 737 Max a tento měsíc se objevily zprávy, že se Boeing chystají za utrpěné ztráty zažalovat.

Stroje 737 Max nesmějí od března do vzduchu kvůli smrtelným nehodám v Indonésii a Etiopii, při nichž zahynulo 346 lidí. Podle agentury Reuters vyšly výrobce náklady s tím spojené zatím na více než devět miliard dolarů. Boeing tento měsíc oznámil, že výrobu letadel 737 Max, které jsou jeho nejprodávanějším modelem, od ledna pozastaví. Minulý týden skončil ve funkci šéf firmy Dennis Muilenburg.

Zdroj: ČTK

Boeing zřejmě čekají vysoké ztráty, potíže pocítí i dodavatelé

Rozhodnutí zastavit od ledna výrobu letadel 737 MAX přijde amerického výrobce letecké techniky Boeing možná až na miliardu dolarů (téměř 23 miliard Kč) měsíčně. Tvrdí to část analytiků, kteří poukazují na to, že firma nemá v úmyslu propouštět a patrně poskytne podporu i dodavatelům. Ti evropští ale potíže zřejmě pocítí, jejich akcie dnes v reakci oslabují. Z problémů naopak těží evropský konkurent Boeingu, společnost Airbus. Zastavení výroby letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí od letošního jara do vzduchu, oznámil Boeing v pondělí. Z provozu v Rentonu u Seattlu na západě Spojených států ale nehodlá propustit žádného ze zhruba 12 000 zaměstnanců, neplánuje pro ně ani nucenou dovolenou.

Zdroj: ČTK

Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu

 Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Oznámila to firma. Dodala, že již v prosinci by mohla obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

Akcie společnosti Boeing v reakci na dnešní zprávu výrazně posílily, kolem 18:30 SEČ si připisovaly téměř čtyři procenta.

Výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky začátkem minulého týdne uvedl, že letadla 737 MAX by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku.