Praha - Mají novou hlavu státu vybírat za tři týdny zákonodárci v tajné volbě, či se má hlasovat veřejně?
"Pokud bychom poslancům a senátorům upřeli možnost volit tajně, vrátilo by nás to před rok 1989," tvrdí ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath oponuje: "Zákon veřejnou volbu umožňuje, veřejně byl v roce 1990 zvolen prezidentem i Václav Havel."
Oba své argumety shrnuli v blozích na Aktuálně.cz.
Ivan Langer: Veřejná volba - návrat před listopad ´89 | |
David Rath: (Ne)svobodná volba prezidenta |
Langer je přesvědčen, že ČSSD si prostě jen chce pohlídat své "ovečky", aby hlasovaly pro jejího kandidáta Jana Švejnara. "Co na tom, že je v rozporu s ústavou, která předpokládá svobodný výkon mandátu. Pro Jiřího Paroubka jsou zákonodárci jeho strany jen figurkami na jeho velké politické šachovnici," dodává Langer.
DÁLE ČTĚTE: Zvolí Klause, či Švejnara veřejně? Boj se zostřuje
Rath si naopak myslí, že tajná volba umožní přetahovat či uplácet poslance jiných stran. "V tajné volbě se přeběhlík nedá identifikovat. Kdo namítne, že by mohl vzít úplatek a přesto hlasovat dle svého, je opět mimo realitu. Prostě hlasovací lístek za plentou vyfotíte třeba se svojí občankou a následně prokážete, že jste si prachy skutečně odpracoval," míní Rath. Popisuje také různé možnosti, jak podle něj mohou například komunisté či zelení hlasovat v tajné volbě jinak, než nyní prohlašují.