Bít ženu je v pořádku, říká pětina Britů

Report
9. 3. 2009 13:40
Londýn  - Britská vláda si nechala udělat průzkum týkající se domácího násilí. A z jeho výsledků je v šoku.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Pětina dospělých Britů si totiž myslí, že uhodit svou manželku či přítelkyni je za určitých okolností správná věc. Například proto, že na ulici vyšla příliš vyzývavě oblečená.

Pokud žena "peskuje a rýpá", násilí si zaslouží. Alespoň si to myslí 14 procent dotázaných.

Dalším důvodem potrestat ženu je podle desetiny dospělých Britů situace, kdy flirtuje s cizím mužem.

Je důležité připomenout, že na otázky odpovídaly i ženy. Není ale známo, jaký byl poměr odpovědí u jednotlivých pohlaví.

Znásilnění? Na vině je opilost, oblečení…

Vládní výzkumníci se ptali také na to, do jaké míry je žena zodpovědná za to, pokud ji někdo znásilní. I zde jsou výsledky poměrně šokující.

Čtvrtina lidí přičítá částečnou vinu ženě, která je příliš vyzývavě oblečená. Třetina dotazovaných připisuje dílčí zodpovědnost opilým ženám.

A pokud žena neřekne jednoznačné "ne", nese na svém znásilnění také vinu. A to si myslí hned polovina Britů.

Pomůže kampaň?

Jako šokující označila výsledky výzkumu britská ministryně vnitra Jacqui Smithová, která je vůdčí osobností kampaně proti domácímu násilí. Chystá řadu preventivních opatření, včetně registru násilníků.

"Násilí proti ženám a dívkám je nepřijatelné," jasně deklaruje Smithová.

Přesto ministryně nevidí situaci až tak černě. "Za posledních dvanáct let se nám podařilo snížit počet domácích útoků víc než o polovinu."

Tragická čísla jsou ale stále velmi hrozivá. Například v roce 2007 zemřelo ve Velké Británii kvůli domácímu násilí 142 lidí, včetně 38 mužů.


 

Právě se děje

před 6 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy