Bít ženu je v pořádku, říká pětina Britů

Report
9. 3. 2009 13:40
Londýn  - Britská vláda si nechala udělat průzkum týkající se domácího násilí. A z jeho výsledků je v šoku.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Pětina dospělých Britů si totiž myslí, že uhodit svou manželku či přítelkyni je za určitých okolností správná věc. Například proto, že na ulici vyšla příliš vyzývavě oblečená.

Pokud žena "peskuje a rýpá", násilí si zaslouží. Alespoň si to myslí 14 procent dotázaných.

Dalším důvodem potrestat ženu je podle desetiny dospělých Britů situace, kdy flirtuje s cizím mužem.

Je důležité připomenout, že na otázky odpovídaly i ženy. Není ale známo, jaký byl poměr odpovědí u jednotlivých pohlaví.

Znásilnění? Na vině je opilost, oblečení…

Vládní výzkumníci se ptali také na to, do jaké míry je žena zodpovědná za to, pokud ji někdo znásilní. I zde jsou výsledky poměrně šokující.

Čtvrtina lidí přičítá částečnou vinu ženě, která je příliš vyzývavě oblečená. Třetina dotazovaných připisuje dílčí zodpovědnost opilým ženám.

A pokud žena neřekne jednoznačné "ne", nese na svém znásilnění také vinu. A to si myslí hned polovina Britů.

Pomůže kampaň?

Jako šokující označila výsledky výzkumu britská ministryně vnitra Jacqui Smithová, která je vůdčí osobností kampaně proti domácímu násilí. Chystá řadu preventivních opatření, včetně registru násilníků.

"Násilí proti ženám a dívkám je nepřijatelné," jasně deklaruje Smithová.

Přesto ministryně nevidí situaci až tak černě. "Za posledních dvanáct let se nám podařilo snížit počet domácích útoků víc než o polovinu."

Tragická čísla jsou ale stále velmi hrozivá. Například v roce 2007 zemřelo ve Velké Británii kvůli domácímu násilí 142 lidí, včetně 38 mužů.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy