V nové Heyerdahlově biografii to tvrdí spisovatel Ragnar Kvam mladší. Heyerdahl (1914 - 2002) podle něj v roce 1938 chválil "charakterní německou rasu" a při pobytu v Německu v témže roce se setkal s jedním z vedoucích nacistických vědců zabývajících se rasovou teorií Hansem Güntherem.
Podle listu Die Welt daroval norský objevitel Güntherovi lebku, kterou o rok dříve nalezl při svém prvním pobytu na souostroví ve francouzské Polynésii, a dohodl se s ním na další spolupráci a dodávkách dalších lebek z Tichomoří.
O zážitcích z Německa napsal legendární norský mořeplavec své matce: "Nevěřila bys, jak nádherný je přechod z Francie sem k této charakterově pevné rase."
Na voru přes oceán
Objevitel a archeolog Heyerdahl se do dějin zapsal legendární expedicí Kon-Tiki, jíž se mu povedlo v roce 1947 dokázat, že Polynésii mohli osídlit peruánští Indiáni od východu a nejen asijské národy od západu.
Na expedici se vydal z peruánského přístavu Callao u Limy přes Tichý oceán do Polynésie na balsovém voru, který byl zhotoven podle techniky předků dnešních indiánů - bez jediného hřebíku, z kmenů svázaných konopným lanem a s bambusovou kajutou.
V roce 1969 na papyrovém voru Ra postaveném podle obrazů na staroegyptských hrobkách vyplul z Maroka přes Atlantský oceán na Barbados. Pokus skončil neúspěšně, cestu dokončil až o rok později na voru Ra II.
Zážitky z cest zpracoval slavný výzkumník do četných publikací, nejznámější z nich Ve znamení Kon-Tiki byla přeložena do více než 60 jazyků, včetně češtiny.
I další cestovatel spolupracoval s nacisty
Letos v březnu vyšlo najevo, že další skandinávský objevitel, švédský zeměpisec a cestoval Sven Hedin se rovněž zapletl s nacisty. Historička Sarah Danielssonová zjistila, že nacistickému ministru zahraničí Joachimu von Ribbentropovi Hedin mimo jiné předložil vlastní čtyřiadvacetistránkový plán deportací.