Brusel - Chorvatsko by mohlo vstupní rozhovory s Evropskou unií dokončit již napřesrok, a stát se tak 28. členem EU od roku 2010.
V Bruselu to potvrdil český vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. "Doufáme, že alespoň v případě Chorvatska dotáhneme jednání do konečné fáze," řekl podle serveru euobserver.com s tím, že Balkán bude jednou z priorit českého předsednictví Unii, které startuje v lednu 2009.
Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti se na Balkán ve světle současné gruzínské krize poněkud pozapomnělo.
I když se pro rychlejší vstup Chorvatska již dříve vyslovil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso, není dosud jasné, zda bude rozšíření EU vůbec právně možné.
Zatímco Německo a Francie argumentují tím, že je nutné nejprve přijmout Lisabonskou smlouvu, která s širší Unií počítá, česká vláda se domnívá, že postačí dodatek ke stávajícímu "jízdnímu řádu" EU, tedy osm let staré smlouvě z Nice.
Čtěte v souvislostech: Eurokomisaři alla franca. Bude nás zastupovat Slovák?
"Ze strany Francouzů je to - nechci říct vydírání, ale velmi silný nátlak," řekl k tomu koncem července premiér Mirek Topolánek.
Ratifikaci Lisabonské smlouvy zablokovalo irské ne v referendu v polovině června, v Česku se zase podobně jako v Německu čeká na verdikt ústavního soudu.
Čtěte více: Klaus a Sobotka se shodli. Česko s eurosmlouvou počká
Irský podnikatel Declan Ganley, který vedl jako šéf sdružení Libertas kampaň proti přijetí reformní smlouvy, mezitím uvedl, že pokud se nevypracuje nová verze, připadá v úvahu jen celoevropské referendum. Tomu však příliš šancí nedává.
"Smlouva je nedemokratická a nepřijatelná pro většinu lidí v mé zemi. A nemyslím si, že by byla přijatelná pro obyvatele ostatních zemí," řekl Ganley v plénu Evropského parlamentu.