Praha - Ve vzdálenosti 30 milionů světelných let od nás leží ve vesmíru překrásná galaxie s hezkým jménem "Jehlová". Hvězdné katalogy a atlasy ji však označují poněkud stroze jako NGC 4565.
Snad každou jasnou noc k ní míří nějaký z pozemských dalekohledů či fotografických komor. Aby také ne.
"Tato téměř učebnicová galaxie se k nám natáčí přesně bokem. My proto můžeme velmi podrobně sledovat výduť centrálního jádra s dominujícím nažloutlým svitem starších hvězd spolu s temnými prachovými pásy zakrývajícími pohled k samotnému centru galaxie i do tenkých spirálních ramen s mladšími a jasně zářícími hvězdami," popisuje Marcel Bělík z poroty soutěže Česká astronomická fotografie měsíce, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.
Za červen udělila porota svou cenu právě snímku "jehlové" galaxie, který pořídil Libor Richter z Tuchořic na Žatecku (jeho webovou stránku najdete zde).
Stav starý 30 milionů let
Tuto fotogenickou galaxii s průměrem přes 100 000 světelných let objevil v roce 1785 William Herschel. I když na obloze na délku zabere více než polovinu Měsíce, našim neozbrojeným zrakům zůstane skryta i v těch nejlepších pozorovacích podmínkách. K jejímu spatření je totiž potřebný dalekohled a její skutečnou krásu odhalí až fotografie.
Třeba ta, kterou zhotovil Libor Richter. Snímek nás zavádí do poměrně nevýrazných Vlasů Bereniky. I když se toto malé souhvězdí naší severní oblohy nepyšní žádnými jasnými hvězdami, je plné slabších či jasnějších galaxií. Ukazuje je i tento vítězný snímek. Kromě samotné "jehlové" NGC 4565 zde nalezneme mnoho dalších a slabších hvězdných ostrovů, u nichž si mnohdy jen můžeme představovat, jak ve skutečnosti vypadají a které náš pohled vedou mnohem dále do hlubin vesmíru.
Snímek Libora Richtera zároveň ukazuje, jak asi vypadá naše vlastní Galaxie, Mléčná dráha, viděná z boku ze vzdálenosti 30 milionů světelných let.
Tato vzdálenost znamená, že my galaxii NGC 4565 vlastně vidíme tak, jak vypadala před 30 miliony let. Dnes již vypadá určitě trochu jinak. Některé hvězdy v ní jistě chybí, jiné se zase vylouply z hvězdných kolébek a možná, že ta mírumilovně vypadající "jehlová galaxie" na kusy roztrhala a pohltila některou z malých galaxií, které se k ní neopatrně přiblížily. Ze snímku Libora Richtera však určitě ještě mnoho let bude vyzařovat poklidné tajemno "neměnného" vesmíru.
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde. | |
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde. |