Velké sítě lékáren mají nyní dostatek penicilinu a dalších antibiotik

ČTK ČTK
15. 9. 2023 12:50
Velké sítě lékáren mají nyní dostatek penicilinu a dalších antibiotik

Velké sítě lékáren v Česku mají nyní dostatek zásob penicilinu i dalších antibiotik, v posledních dnech dostaly nové dodávky. Problémem nadále zůstávají dětské antibiotické sirupy, které jsou dostupné pouze lokálně. Vyplývá to z informací řetězců. S výpadky dodávek léků, zejména antibiotik, se Česko i další země potýkají od konce loňského roku. Podle výrobců budou dodávky o desítky procent vyšší než loni na podzim, u antibiotických sirupů přibude další výrobce.

V Česku je zhruba 2500 lékáren, z nich zhruba třetina patří pod některý z řetězců. Největší síť lékáren v Česku Dr. Max doplnil zásoby léků v tomto týdnu. "V úterý jsme naskladnili dodávky V-Penicilinu od společnosti BB Pharma a okamžitě začala jeho distribuce z centrálního skladu z Pavlova u Prahy na Moravu a do Slezska. Logistika začala lékárnám dodávat léky ještě v noci, během středy byl rozvoz kompletní a V-Penicilin je momentálně v našich lékárnách dostupný," řekl mluvčí Michal Petrov.

Celkově síť dostala pro svých zhruba 500 lékáren 3605 balení, všechny po 30 tabletách. "Pokud je pravda, že se teď do celého Česka distribuovalo 30 tisíc balení penicilinu, představuje to, co jsme dostali 12 procent z celkového objemu," uvedl Petrov. Připomněl, že síť Dr. Max má na trhu zhruba 17procentní podíl.

Problémem podle něj zároveň zůstávají dětské antibiotické sirupy, které mají lékárny jen lokálně. Podle Petrova v případě nedostatku používá síť lékáren rozdělovník, aby bylo pokrytí rovnoměrné.

Zásoby penicilinu hlásí i řetězec Pilulka.cz. "Dostupnost zatím je. Co se týče ostatních antibiotik, tak máme i ty, specificky cefalosporiny," uvedla mluvčí Daria Zverevská. V případě léků na průjem společnost uvedla, že například lék Endiaron k dostání nebyl a nebude ani příští rok. "Nicméně po konzultaci s lékárníkem je možné najít náhradu," podotkla Zverevská.

 

Právě se děje

Další zprávy