Amálka počítá vesmír. Jednou sestaví Zemi

rg
28. 11. 2007 15:30
Superpočítač zvládne čtyři miliardy operací za sekundu
Michal Kvasnička vede vývoj Amálky
Michal Kvasnička vede vývoj Amálky | Foto: Jakub Pech

Praha - Český superpočítač Amálka, který využívají pro své projekty nejšpičkovější výzkumné instituce světa, "dorostl" do své páté generace. Jeho tvůrci to ohlásili spolu s příští ambicí: Chtějí sestavit kompletní model planety Země.

Nová Amálka nyní disponuje výpočetním výkonem 4,07 TFlop, což znamená, že zvládne zpracovat 4,07 bilionu operací za vteřinu. V tomto ohledu je téměř dvakrát rychlejší než v předchozí generaci.

Společnost Sprinx Systems kvůli tomu stroj osadila dalšími padesáti čtyřmi procesory. Celkem jich má v současnosti 326.

Amálka počítá vesmír

Superpočítač využívá pro své projekty vědecký tým Pavla Trávníčka při Akademii věd ČR. Vysoký výkon jim umožňuje provádět náročné výpočty, numerické experimenty a složité vizualizace vztahující se k výzkumu meziplanetárního prostoru. O výsledky na světové úrovni stojí Evropská kosmická agentura (ESA) i americká NASA.

Amálka osobně
Amálka osobně | Foto: Sprinx Systems

Trávníčkův tým se například podílí na zpracovávání dat ze sondy Messenger, která zkoumá planetu Merkur. Úřadu NASA se zamlouval trojrozměrný kinetický model magnetosféry, jenž spočítala právě Amálka. Tým českých vědců se rovněž podílí na programu, jehož cílem je návrat člověka na Měsíc.

Dalším velkým projektem je vývoj systému pro sondu Solar Orbiter. Protože se jedná o výzkum v hlubokém vesmíru, kde už nelze se vzdálenými přístroji komunikovat v reálném čase, je třeba vybavit Solar Orbiter autonomně se rozhodující jednotkou, která bude schopna předpovědět výjimečnou sluneční aktivitu a tomu přizpůsobit frekvenci sběru dat.

O Amálce dříve: Amálka navrhne základny na Měsíci

Země na dlani

Budoucím cílem pro vědce i počítačovou firmu je vytvoření kompletního modelu Země.

Michal Kvasnička ze Sprinx Systems uvádí, že tento záměr bude reálný v řádu let, protože operační paměť Amálky se bude muset zvednout na 12 terabytů. Počet procesorů by měl dosáhnout dvou tisíc. Momentálně je paměť RAM u tohoto českého superpočítače 280 gigabytů.

Pavel Trávníček úkoluje Amálku
Pavel Trávníček úkoluje Amálku | Foto: Jakub Pech

Jak vývoj takzvaných superpočítačů postupuje lze ukázat na slavné animaci Particle Dreams od Karla Simse. V roce 1988 jí tehdy nejvýkonnější počítač CM-2 zpracovával dva měsíce. Za použití stejných algoritmů by takový výpočet měla Amálka hotový asi za 3,6 hodiny. Kdyby využila nové postupy, trvalo by jí to pouhou minutu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy