Africká unie kritizuje údajný evropský obchodní nátlak

Pavel Vondra, rg
8. 12. 2007 17:10
Summit EU-Afrika navíc podrývá účast zimbabwského prezidenta
Zimbabwský prezident Robert Mugabe hovoří v Harare s novináři krátce před odletem do Lisabonu na summit EU-Afrika.
Zimbabwský prezident Robert Mugabe hovoří v Harare s novináři krátce před odletem do Lisabonu na summit EU-Afrika. | Foto: Reuters

Lisabon/Praha - Předseda komise Africké unie (AU) Alpha Oumar Konare na euro-africkém summitu v Lisabonu napadl kampaň Evropské unie směřujícíc k uzavírání nových obchodních smluv s bývalými koloniemi. Podle něj by takové dohody mohly poškodit chudé africké vesničany a průmysl. Informuje o tom agentura Reuters.

Většina afrických vlád evropskému nátlaku odolala a "Dohodu o ekonomickém partnerství" nepodepsala. Evropští obchodní úředníci ale přiměli některé skupiny v afrických regionech, aby podepsaly přechodné smlouvy. Mezitím se začalo vyjednávat s většími skupinami.

Konare řekl, že z pohledu AU je Afrika jednotná a nedělitelná a evropské snahy o vyjednávání s jednotlivými regiony či státy vrací situaci z minulosti, kdy byl kontinent krájen koloniálními zájmy.

"Musíme se vyhnout tomu, aby jednotlivé oblasti Afriky nebo dokonce státy určitých oblastí hrály proti sobě," uvedl Konare před zasedáním sedmdesáti hlavami afrických a evropských států. "Jinak se bezpochyby dovrší vítězství tříd. Ale bude to Pyrrhovo vítězství, založené na hrozivé ceně: africká vesnická populace a africký průmysl," dodal.

Účast Roberta Mugabeho způsobila rozruch

Lisabonský summit vyvolal rozruch ještě dříve, než začal. Ve čtvrtek přiletěl do Portugalska zimbabwský prezident Robert Mugabe.

Právě přítomnost muže, považovaného mnohými za diktátora nejhrubšího zrna, ale způsobila, že první euro-africký summit po sedmi letech neproběhne na úplně nejvyšší úrovni.

Britský premiér Gordon Brown akci bojkotuje, neboť odmítá s Mugabem zasednout za jeden stůl.

Německá kancléřka Angela Merkelová se sice summitu účastní, ale hned v úvodu situaci v Zimbabwe ostře kritizovala.  

ČTĚTE VÍCE: Gordon Brown varuje: Buď Mugabe, nebo já

"Z důvodů časové vytíženosti" nebude v Lisabonu ani premiér České republiky. Chybět budou zřejmě i předsedové ostatních vlád visegrádské čtyřky (Slovenska, Polska a Maďarska), kteří si o víkendu dali neformální dostaveníčko v Ostravě.

Chytrá horákyně?

"Ne, gesto vůči prezidentu Mugabemu to ze strany pana premiéra není. Bez ohledu na krok britské strany by (Mirek Topolánek) v Lisabonu stejně být nemohl - kvůli neformální schůzce premiérů V-4," řekla Aktuálně.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

Premiér Topolánek je zaneprázdněn. Na summit, kde se má řešit třeba krize v Dárfúru, prý nemá čas.
Premiér Topolánek je zaneprázdněn. Na summit, kde se má řešit třeba krize v Dárfúru, prý nemá čas. | Foto: Ludvík Hradilek

Pravda je, že summit EU-Afrika oficiálně trvá až do neděle, kdy v Ostravě začíná dvoudenní schůzka lídrů V-4. Otázkou ale zůstává, proč se premiéři čtyř středoevropských zemí radí zrovna v době, kdy jejich kolegové z EU jednají v Lisabonu s africkými představiteli. Poprvé po sedmi letech.

Kromě toho ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který bude Českou republiku v Lisabonu zastupovat, ze summitu odjíždí předčasně už v sobotu odpoledne, jak Aktuálně.cz potvrdila mluvčí Černínského paláce Zuzana Opletalová.

Navíc vzhledem k tomu, že není šéfem vlády ani hlavou státu, nepřednese Schwarzenberg na summitu žádný oficiální proslov. "Je připraven vznášet připomínky, vlastní projev ale mít nebude," řekla ministrova mluvčí.

O tom, že by Česko mohlo podpořit Brity v jejich postoji vůči Mugabemu, se spekulovalo už v říjnu, kdy vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v rozhovoru pro agenturu Reuters připustil, že tato možnost je ve hře.

Foto: Aktuálně.cz

A rozpaky tehdy vyjadřovalo i ministerstvo zahraničí. "Ministr Schwarzenberg doufá, že prezident Mugabe nedostane EU do svízelné situace," řekla 17. října Aktuálně.cz Zuzana Opletalová.

Internetový deník EUobserver si české tanečky kolem lisabonského summitu vykládá jednoznačně: "Očekává se, že český premiér Mirek Topolánek kvůli zimbabwskému lídrovi na schůzce rovněž nebude," píše Honor Mahony v článku, který se na stránkách euobserver.com objevil včera. 

ČTĚTE VÍCE: Podpoří Praha Londýn? Diplomaté zvažují bojkot summitu

V Evropě nežádoucí

Britové se za svým rozhodnutím stojí. "To, že jsme se ze schůzky slušně stáhli místo toho, abychom se ji snažili zablokovat, nebo ostatním překáželi a dělali kolem Zimbabwe cirkus, byl ten nejlepší postup," řekl agentuře Reuters vysoce postavený zástupce britského ministerstva zahraničí.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Robert Mugabe má na půdu Evropské unie oficiálně zakázán vstup vzhledem k tomu, jak volně si jeho režim vykládá závazky k dodržování lidských práv. Evropu navštívil naposledy v roce 2001, kdy se krátce zastavil ve Francii a Belgii.

Portugalsko, které až do konce roku předsedá Evropské unii, mu však udělilo výjimku ve snaze zachránit konání summitu. Mnoho afrických vládců totiž v Mugabem nadále vidí především hrdinu antikoloniálního boje za nezávislost, a proto trvali na jeho osobní účasti.

Portugalci si za své rozhodnutí vysloužili kritiku nejen od Gordona Browna, ale i od ochránců lidských práv. Západní kritici Mugabemu vyčítají násilné potlačování opozice, falšování voleb i nekompetentní řízení země, kterou přivedl na samý pokraj ekonomického kolapsu.

 

Právě se děje

Další zprávy