Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

100 miliard
Resort financí připravil na letošní rok státní rozpočet se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl schodek rozpočtu v roce 2014. Pravicová opozice vládě vytýká, že při hospodářském růstu země měl být deficit výrazně nižší. Navíc kritizuje i to, že v rozpočtu mírně poklesly investiční výdaje.

10 %
Od ledna 2015 platí snížená 10% sazba daně na knihy, léky a dětskou výživu.

195 milionů
Ministerstvo financí loni uspořilo 195 milionů korun. Ušetřilo se například za mobily a data, energie, právní služby nebo kancelářské potřeby. Ke slibovaným miliardovým úsporám však zatím nedošlo.

20 miliard
Ministr Babiš za svůj velký úspěch označuje snížení státního dluhu o 20 miliard korun. Podle jeho kritiků jde ale jen o účetní trik. Za příznivým výsledkem stojí rychlejší tempo růstu ekonomiky, než se kterým počítala předchozí vláda Jiřího Rusnoka.

Lepší výběr daní
Prioritou pro Babiše je začít lépe vybírat daně. Má se proto zavést elektronická evidence tržeb, mechanismus kontrolního hlášení a finanční správa má posílit o 600 zaměstnanců.

Kdy bude líp?
„My jsme řekli, že bude líp, ale já jsem nikdy neřekl, kdy bude líp.“

70 miliard
Jednou z Babišových priorit je letos sestavit rozpočet na rok 2016 tak, aby počítal se schodkem pouhých 70 miliard korun.

Stop hazardu
Babiš se pustil do boje s hazardem – odvolal šéfa dozoru nad loteriemi Jana Řeholu a začal ve velkém rušit licence na provozování videoterminálů. Chystá se také nový zákon o loteriích, který hazard přísněji zdaní a zavede registr hráčů.

 

Právě se děje

Další zprávy