Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

44 %
Vládě Bohuslava Sobotky věřilo při prosincovém průzkumu veřejného mínění 44 % Čechů.

2 ministři
Sobotka musel v průběhu prvního roku vlády vyměnit dva ministry nominované za hnutí ANO. Po opakující se kritice sám rezignoval ministr dopravy Antonín Prachař, kvůli nominaci na českou eurokomisařku opustila ministerstvo pro místní rozvoj Věra Jourová. Ze “svých” ministrů z řad ČSSD nemusel vyměnit nikoho.

Sobotka versus Zeman
Premiér několikrát veřejně zkritizoval hlavu státu. Kvůli výrokům o ukrajinské krizi vzkázal prezidentovi, že by jeho vyjadřování nemělo být v rozporu s postoji vlády. Také ho pokáral, že nejde příkladem, když mluvil vulgárně v rozhovoru pro Český rozhlas. A cestou v soukromém letadle společnosti PPF Zeman podle Sobotky pokazil dojem z návštěvy v Číně. Sobotka navíc prezidenta nepozval na březnový sjezd ČSSD.

Premiérovy priority
Premiér si jako priority pro rok 2015 určil zákon o registru smluv a zákon o prokazování původu majetku. Voličům také slibuje další růst minimální mzdy nebo zavedení elektronické evidence tržeb.

3 zákony
Vládní trojkoalice protlačila Sněmovnou tři z osmi zbývajících zákonů z dílny Rekonstrukce státu - služební zákon, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a změnu poslaneckého jednacího řádu, která ukončila praxi přílepků.

Spory s Babišem
První rok vlády provázely časté spory premiéra a jeho ministra financí Andreje Babiše. Politici se do sebe pustili například kvůli dolu Paskov, ministerstvu zdravotnictví, České poště nebo kvůli zrušení druhého důchodového pilíře. Premiér Babišovi vytkl, že zdržuje některé daňové zákony a že by měl skončit s podnikáním. Babiš zase napadl Sobotku, že podrazil koalici při jednání o platech politiků.

46
Vládní koalice má po loňských senátních volbách celkem 46 hlasů v horní parlamentní komoře. Udržela si tak převahu nad opozicí a nemusí se obávat, že by jí senátoři vraceli klíčové zákony. Sobotka se navíc mohl pochlubit nejlepším výsledkem ve volbách, ČSSD zůstala nejsilnější stranou v Senátu.

 

Právě se děje

Další zprávy