Chicago (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Troubení slonů se nenese jen vzduchem, ale i zemí - podobně jako seizmické vlny při zemětřesení. Jako nízkofrekvenční seizmické vibrace se přenášejí na vzdálenost řady kilometrů.
Další sloni pak mohou signály poslouchat jednak ušima, ale také "odebírat" ze země. "Kosti předních nohou přenášejí vibrace půdy do kůstek středního ucha, kde je sloni analyzují," popsala Caitlin O'Connellová-Rodwellová ze Stanfordovy univerzity. Dále si slon při vnímání vypomáhá chobotem opřeným o zem.
Poslouchání nohama
Výzkumem přenášení signálů mezi slony se zabývá už přes patnáct let, a to především v národním parku Etosha v Namibii. Jak popsala na jedné z konferencí provázejících výroční zasedání Americké sociace pro povznesení vědy (AAAS) v Chicagu, k výzkumu využila nahraných zvuků, které vydávají slonice v říji.
Slonice může mít mládě jen asi jednou za pět let, takže nechce o tuto příležitost jen tak snadno přijít. Oznamuje ji tím, že velmi charakteristicky troubí (s vyšším tónem a déle, než je běžné), a tím současně vysílá i seizmické vlny. Zvuk doletí až do vzdálenosti deseti kilometrů, vibrace se šíří ještě o něco dál.
Na signály reagují sloni v říji; ostatní dospělé samce nechává v klidu. Natáčejí se tak, aby mohli přesně určit, odkud signály přicházejí (podobně jako člověk natáčí hlavu, aby určil směr zvuku). A dělají to i tehdy, kdy k nim už zvuk nedoletí a vnímají pouze vibrace půdy. Z toho Caitlin O'Connellová-Rodwellová vyvodila, že i přenos vibrací přes kosti předních nohou umožňuje přešlapujícím slonům "triangulační" vyhodnocení směru, odkud přicházejí.
Tam pak dychtivý slov okamžitě vyrazí - koneckonců, další příležitost uspět u této samice může mít až zase za pět let.
Další články z konference v Chicagu: Plejáda dění v současné vědě |
Podvod jako záchrana před zastřelením
Badatelka se svým týmem uskutečnila i řadu experimentů. Při nich vědci vysílali z napolo zakopaného reproduktoru zvuky slonice v říji tak, aby se šířily vzduchem, ale i jako seizmické vibrace.
Ukázalo se, že slony dokážou oklamat - zamířili k místu vysílání.
Caitlin O'Connellová-Rodwellová v Chicagu uvedla, že nyní pracuje na přípravě přístrojů, které by tímto způsobem měly lákat samce zpět do rezervace. Zvláště samci v říji, vybuzeni pohlavními hormony, totiž někdy vyrazí ven z rezervace, kde jsou chráněni. Podupou farmářům úrodu, poničí zavlažovací zařízení, bývají agresivní a někdy je rolníci raději zastřelí.
Reproduktor s nahrávkou dychtivé samice by měl slony navést zpět do bezpečí.