Americké vojenské námořnictvo zřejmě zachytilo zvuk imploze ponorky Titan nedlouho poté, co turistická ponorka v neděli zahájila svůj sestup k vraku Titaniku. Námořnictvo informaci sdílelo s americkou pobřežní stráží, která ji využila k zúžení oblasti hledání zmizelé ponorky, uvedli podle listu The Wall Street Journal američtí obranní činitelé. Ve čtvrtek pobřežní stráž uvedla, že se našly trosky ponorky a že všech pět členů posádky je téměř jistě po smrti.
Zvuková "anomálie" byla zaznamenána v blízkosti místa, kde se ponorka nacházela, když ztratila spojení s mateřskou lodí. Předpokládá se, že implozi zachytilo námořnictvo pomocí tajného sonaru s dlouhým dosahem, který má původ v době studené války. Akustický podmořský detekční systém byl vytvořen v 50. letech minulého století ke sledování sovětských ponorek v hlubinách Atlantiku, napsal server BBC News.
Co implozi Titanu způsobilo, není jasné, podle expertů to ale mohlo být lehké narušení jeho vnějšího pláště. Trosky byly nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě Titaniku, který spočívá na mořském dně v hloubce kolem 3800 metrů od svého ztroskotání v roce 1912.
Ponorka Titan sloužila k přepravování bohatých turistů k vraku legendárního zaoceánského parníku. Pátrání po ní probíhalo zhruba 700 kilometrů jižně od kanadského ostrova Nový Foundland. V akci byly lodě, letadla, dálkově ovládané ponorky, potápěcí roboty a další zařízení. Naději vzbudily v úterý a ve středu zvuky zachycené v oblasti sonary, které média popisovala jako pravidelné bouchání. Tyto zvuky ale podle expertů pocházely z jiných lodí v oblasti, napsal server BBC News.