Zpomalila se evoluce? Naopak, dokazují vědci

lem
12. 12. 2007 18:40
Vědci popsali geny, které charakterizují kontinenty
Foto: Reuters

Boston/Londýn - Evoluce se stále zrychluje. Genetické změny, které experti vysledovali za posledních pět tisíc let, jsou mnohem patrnější, než změny staršího data.

Studie amerických vědců, zveřejněná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), tak uštědřila další ránu všem, kteří tvrdí, že se vývoj lidstva pomalu, ale jistě zastavuje.

Geny jsou víc než kulturní vlivy

Anylýza profesora Henryho Harpendinga z Univerzity v Utahu navíc potvrzuje, že změny ve vývoji nejsou způsobeny kulturními odlišnostmi. Jasně dokládá, že hlavní hybnou silou lidského vývoje zůstává genetika.

"Geny se vyvíjí v Evropě, Asii a Africe velmi rychle a vždy jsou unikátní. Rozdíly mezi námi se sice stírají, ale nestáváme se univerzální společností," citovala Harpendinga brtiská BBC.

A důvody? Přestože se cestování stalo pro většinu dnešních obyvatel samozřejmostí, k žádné větší migraci mezi kontinenty v minulosti nedošlo.

"Každopádně ale nevidíme žádný náznak zbrzdění vývoje," vyzvihl hlavní zjištění své studie.

Co kontinent, to unikátní gen

Vědci objevili několik genů, které jasně charakterizují jednotlivé světadíly.

Zatímco v Evropě to je světlá pleť a modré oči, v Africe zase větší obranyschopnost proti malárii a dalším typicky africkým nemocem.

"Pět tisíc let je velmi krátký časový úsek," mírní nadšení spoluautor studie, profesor John Hawks z univerzity ve Wisconsinu. "Je to jen sto až dvě stě generací."

Za vše může populace a klima

Podle vědců existují dva faktory, proč vývoj zrychluje.

"Jedním z nich je, že na Zemi žije mnohem více lidí, což znamená více kombinací a mutací," říká Harpending. "Druhým je změna životního prostředí. Změnila se naše strava a s rostoucím počtem obyvatel se množí choroby."

 

Právě se děje

Další zprávy