Nezvyklá shoda. Znesvářené vlády v Libyi koordinují pomoc po tragických záplavách

ČTK ČTK
14. 9. 2023 10:48
Záplavy ve východní Libyi si vyžádaly tisíce obětí a několik desítek tisíc lidí připravily o střechu nad hlavou. Nyní požádaly o zahraniční pomoc obě soupeřící vlády v této africké zemi. Podle OSN spolu obě znesvářená vedení začala komunikovat kvůli koordinaci této pomoci, informoval sever BBC. Řada zemí už do Libye poslala záchranné týmy i humanitární pomoc.
Členové záchranných týmů a libyjského Červeného půlměsíce pátrají po mrtvých tělech v moři poté, co Libyi zasáhla silná bouře a vydatné deště
Členové záchranných týmů a libyjského Červeného půlměsíce pátrají po mrtvých tělech v moři poté, co Libyi zasáhla silná bouře a vydatné deště | Foto: Reuters

"Obě vlády požádaly mezinárodní společenství o pomoc," řekl Tauhíd Paša z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pořadu BBC. "Vláda národní jednoty (na západě země) rozšířila žádost o pomoc pro celou zemi a spolupracuje v této věci s vládou na východě," dodal Paša.

Sedmimilionová ropná velmoc Libye je v krizi od roku 2011, kdy lidové povstání s pomocí vojenské intervence NATO svrhlo diktátora Muammara Kaddáfího. Posléze v zemi vypukla občanská válka a místní instituce se rozštěpily na ty, které sídlí v Tripolisu a mají podporu OSN, a na úřady na východě, které se drží u moci v oblasti díky polnímu maršálovi Chalífovi Haftarovi.

Bouře Daniel zasáhla Libyi v neděli. Vydatné srážky způsobily protržení dvou přehrad, které zaplavily oblast města Darná na východě země. Podle starosty tohoto přístavního města, jehož počet obyvatel se odhaduje až na sto tisíc, může být obětí záplav vzhledem k počtu zničených budov až 20 tisíc.

Zatím se hovoří o více než 5300 obětech, nejméně 10 tisíc lidí se ale podle BBC pohřešuje. Záchranné týmy stále nacházejí další mrtvé. Své blízké v troskách a vrstvách bahna hledají i příbuzní pohřešovaných.

Darná leží asi 300 kilometrů východně od Benghází, kam začala v úterý mířit mezinárodní pomoc, napsal server deníku The National. Humanitární pomoc či záchranáře poskytly už sousední Egypt, Tunisko i Alžírsko a také Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Turecko, Španělsko či Itálie. Rovněž Británie, Německo, Rumunsko či Finsko poslaly přikrývky, stany, filtry na vodu a generátory. Evropská unie uvedla, že na humanitární pomoc Libyi vyčlenila zatím 500 tisíc eur (asi 12 milionů korun).

České ministerstvo zahraničí vyčlenilo na pomoc Libyi a také zemětřesením zasaženému Maroku dohromady deset milionů korun, z toho zhruba polovina půjde do Libye přes Mezinárodní červený kříž, řekl ve středu mluvčí MZV Daniel Drake. České neziskové organizace finanční sbírky na pomoc Libyi nyní neplánují.

"Máme zprávy, že živel zničil celé městské čtvrti i celé vesnice, tisíce rodin přišly rázem o všechno," řekl BBC mluvčí mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce Tommaso Della Longa. Mnozí záchranáři uvedli, že postižené oblasti vypadají, jako by je najednou zasáhlo zemětřesení a bombardování.

Místní úřady se obávají také šíření nemocí kvůli špatné hygieně, napsala dnes agentura Reuters. Země má zničenou infrastrukturu v důsledku letitého ozbrojeného konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy