Nairobi - V Keni se po několika týdnech násilností objevilo světlo na konci tunelu. Alespoň to tvrdí bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který se v tamní krizi angažuje jako zprostředkovatel jednání.
"Jsme na samém okraji vody. Zbývá udělat poslední obtížný a obávaný krok, ale věci už jsou v pohybu" promluvil Annan k novinářům po pátečním kole rozhovorů.
K dnešnímu dni si násilí v Keni vyžádalo přes tisíc lidských životů. Na tři sta tisíc lidí bylo také nuceno opustit své domovy.
Přijede i Riceová
Bezprostředním podnětem ke krizi byly spory o výsledek prosincových voleb, za jejichž vítěze se prohlásili shodně prezident Mwai Kibaki i opoziční vůdce Raila Odinga.
Následně si začaly vyřizovat účty příslušníci kmenů, k nimž oba předáci patří. Obavy, že napětí nakonec přeroste v otevřenou genocidu, se ale pomalu začínají rozplývat. A to i díky Annanově diplomatické iniciativě.
Jak bývalý šéf OSN řekl, zástupci obou stran učinili tento týden výrazný pokrok a předběžně se shodli i na tom, že nechají nezávisle přezkoumat výsledky voleb, které celou krizi odstartovaly.
Podle Annana je ale naprosto nezbytné, aby se oba znesvářené tábory shodly na vytvoření široké koalice. Ta by měla především prosadit ústavní a volební reformy, jež by předešly opakování chaosu, jaký Keňu v uplynulých týdnech zachvátil.
Annan se v pondělí sejde s Kibakim i Odingou. Jeho zprostředkovatelskou misi přijede osobně podpořit i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Jednání pak má být obnoveno v úterý.