Zmatený tučňák se objevil nedaleko rovníku

rst, AFP, BBC
12. 5. 2007 12:00
Tučňák cestovatel plul sám 5000 km - špatným směrem

Tučňák magellanský, jehož přirozeným prostředím jsou chladné vody jižního cípu jihoamerického kontinentu, se z ničeho nic ocitl tisíce kilometrů od domova - v Peru.

Tučňák absolvoval dlouhou cestu z jižního Chile až do peruánské přírodní rezervace Paracas. Podle vědců je pravděpodobné, že tučňák celou 5000 km dlouhou pouť absolvoval sám.

Vědci říkají, že si cestovatel musel poplést směr, až se objevil jen 14 stupňů jižně od rovníku. Zde však nemůže zůstat. Přírodovědci se obávají, že osamocený tučňák magellánský nebude nikdy akceptován skupinou asi 4000 tučňáků humboldtových, kteří zde žijí.

Podle biologa Davida Orosca také místní draví ptáci mohou ohrozit jeho život. Orosco uvedl, že se snaží spojit s vědci z tučňákovy rodné oblasti.

"Podmínky v národním parku nejsou vhodné proto, aby zde zůstal. Bude pro něj lepší, když se vrátí do Chile," uvedl Orosco.

Tučňák, kterého našli rybáři, absolvoval celou pouť bez vážnější újmy, má pouze malé poranění na křídle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy