Zloději ukradli v Norsku ašantské korunovační klenoty

ČTK ČTK
12. 10. 2012 9:36
Hodnota šperků z africké Ghany je nevyčíslitelná

Oslo - Norská policie vyšetřuje krádež části korunovačních klenotů ghanského kmene Ašanti.

Šperky do země přivezl král Otumfuo Osei Tutu II., vládce Ašantů, který Ghanu zastupuje na konferenci v norském hlavním městě, napsal zpravodajský server BBC News.

Kufr se šperky byl ukraden z haly v hotelu Radisson Blu Plaza. Klenoty nashromážděné v průběhu celých generací používá král při výkonu oficiálních povinností a jejich hodnota je nevyčíslitelná.

Policisté citovaní norským tiskem prý nicméně mají k dispozici "dobré" snímky z hlídacích kamer a nyní se pokoušejí identifikovat podezřelé na záznamu.

Král Otumfuo Osei Tutu II. nastoupil na trůn v roce 1999 jako 16. vládce a je uctívanou osobou největší ghanské etnické skupiny. Mimo jiné rozhoduje spory a zapojuje se do místních záležitostí. Stejně jako dalším tradičním vůdcům i jemu ovšem ghanská ústava zapovídá vstupovat do politiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy