Zůstali v pekle. Na zpustošenou vesnici útočí Rusové i několikrát v noci

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
6. 1. 2023 12:05
Nemají plyn, elektřinu ani vodu a jsou nuceni spát ve sklepích. Ve městě Orichiv v Záporožské oblasti na Ukrajině zůstal jen zlomek obyvatel, kteří se snaží přežít každodenní ostřelování ruskými jednotkami. V Orichivu, který se nachází v blízkosti frontové linie, stále funguje kurýrní služba, která pomáhá místním, a to hlavně důchodcům.
Spí ve sklepích po šesti lidech a nemají elektřinu. Jak žijí lidé v ukrajinské vesnici v první linii? | Video: Rádio Svobodná Evropa

Před měsícem žilo ve městě asi 2500 lidí. Někteří se na místo vraceli, jiní odtamtud zase utíkali. "Posledních deset měsíců tady není elektřina, plyn ani voda. Všechno je zničené, neexistuje žádná infrastruktura. Lidé tu opravdu bojují o život. Většinou žijí ve sklepích. Rozhodně v nich spí," vysvětlil ukrajinský voják Arsenij.

Místní obyvatelé žijí ve velmi těžkých podmínkách. V malých, špinavých sklepích tráví noci, budí se kvůli hluku a otřesům z ostřelování. Mačkají se na postelích. "Spí nás tu šest, dva na jedné posteli. Když začne ostřelování, moje vnučka křičí, ať jdeme do sklepa. Třeba včera ruské jednotky ostřelovaly v jednu, ve tři a ve čtyři hodiny ráno. Tady ve sklepě se všechno třáslo," uvedl místní obyvatel Mykola.

Zatímco ruské síly stále útočí na civilní infrastrukturu, místním se snaží pomáhat jak ukrajinští vojáci, tak i třeba lokální kurýrní služba. "Lidem dodáváme kamna, která jsou pro ně jediným zdrojem vytápění. Snažíme se jim pomoct vše zařídit," vysvětlil Arsenij. Kurýrní služba zase přijímá a posílá balíky. "Jsou tu lidi, kteří tu zůstali a nemůžeme je nechat samotné. Důchodci potřebují svůj důchod a my jim ho vyplácíme," uzavřela místní obyvatelka Natalija.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy