Foto: Šinzó Abe zažil výměnu tří prezidentů USA, odmítal neustálé omluvy za minulost

Foto: Šinzó Abe zažil výměnu tří prezidentů USA, odmítal neustálé omluvy za minulost
Do nejvyšších pater politiky vstoupil v roce 2006, kdy byl zvolen předsedou Liberálně demokratické strany (LDP), a automaticky se tak stal kandidátem strany na úřad premiéra. Tím ho parlament zvolil v září 2006 a jeho první premiérské období skončilo jeho rezignací o rok později.
Důvodem byla kromě řady skandálů kabinetu zejména drtivá porážka LDP ve volbách do horní komory parlamentu a fakt, že se mu nepodařilo získat dostatečnou podporu k prodloužení japonské námořní mise zapojené do operací v Afghánistánu. Voliči premiéra potrestali také za ztracené penzijní záznamy a za to, že podle jejich mínění ztratil kontakt s obyčejnými lidmi. K rezignaci přispěly i chronické zažívací potíže. Abe se léta potýkal s ulcerózní kolitidou, což je chronické onemocnění střevní sliznice.
Snímek z roku 2006, kdy se Abe stal poprvé premiérem.
Na tomto snímku slaví vítězství kandidatury Tokia na pořádání olympijských her v roce 2020. Kvůli pandemii koronaviru byly nakonec o rok odloženy a loni se konaly s přísnými omezeními.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
8. 7. 2022 15:02
Bývalý dlouholetý japonský premiér Šinzó Abe podlehl atentátu. Vykrvácel v nemocnici poté, co jej útočník střelil podomácku vyrobenou zbraní na předvolebním mítinku nedaleko Kjóta. Média s odvoláním na policii identifikovala vraha jako jedenačtyřicetiletého bývalého příslušníka vojenského námořnictva Tecuju Jamagamiho. Připomeňte si v galerii kariéru Šinzóa Abeho.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy