Minsk /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Před budovou běloruské vlády v pondělí dopoledne znudeně postávaly skupinky pokuřujících milicionářů, zatímco do sídla kabinetu pořádně táhlo.
Dveře zkřivené a otevřené dokořán, skleněné výplně pryč. Nedělní pochod opozice, protestující proti průběhu a oznámeným výsledkům voleb, skončil právě tady.
Někteří horlivci z řad demonstrantů se pustili do vchodu tyčemi a kameny, zásahové policejní oddíly pak zatkly asi čtyři stovky lidí.
Teď je ve vazbě i sedm z devíti kandidátů, kteří ve volbách stáli proti Alexandru Lukašenkovi.
Opozice? Ne, banditi
Jeden z opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev byl zraněn poté, co milicionáři chtěli zkontrolovat jeho automobil. Byl odvezen sanitkou do nemocnice a v pondělí pak do vazby.
"To, co se stalo včera v Minsku, nebyla demokracie, ale banditismus a vandalství," uvedl Lukašenko na tiskové konferenci pro zahraniční novináře.
Kromě jiného také řekl, že Bělorusko v posledních pěti letech prosperuje a svojí životní úrovní se přibližuje střední Evropě.
Oficiální sdělení Ústřední volební komise říká, že Lukašenko získal 79,7 procent hlasů při volební účasti 90 procent. Podle opozice, která si dělala vlastní exit poll, dostal Lukašenko 30 procent a Njakljajev 18 procent.
Běloruská televize mezitím od rána bombarduje diváky ostrými výpady na adresu těch, kteří jsou proti prezidentovi.
V reportážích a zprávách se hovoří o zločincích a provokatérech. Lidé na ulici do kamery říkají, jak jsou rozhořčeni a je třeba potrestat každého, kdo porušuje zákony.
Na 15 let za mříže
Ministr vnitra v televizním vstupu pohrozil zatčeným patnácti lety vězení, podobně mluvil i zástupce generální prokuratury.
Noční události mezitím mezi devět protilukašenkovských kandidátů vnesly rozkol, protože tři z nich se od demonstrace distancovali.
Podle jednoho z opozičních internetových serverů je na pondělní večer svolaná další demonstrace. Opozice může komunikovat pouze na internetu, televize a rozhlas jsou jí uzavřeny a na stáncích je k dostání jen tisk, který podporuje Lukašenka.
Svět protestuje...
Evropská unie podmiňovala čestnými a demokratickými volbami další spolupráci s Běloruskem, včetně hospodářské pomoci v řádu milliard dolarů.
"Jsem velmi znepokojen zprávami, které o poslední noci přicházejí z Minsku. Je nepřijatelné, aby opoziční kandidáti a jejich příznivci byli biti a zatýkáni," uvedl německý ministr zahraničí Günter Westerwelle.
Zásah proti demonstraci a zatčení kandidátů tvrdě odsoudilo Polsko.
Odpoledne se v hotelu Bělarus, jednom z největších v Minsku, sešlo několik velvyslanců západních zemí. Před hotelem parkovaly například automobily s francouzskou nebo americkou vlajkou.
... poněkud vlažně
Od zvláštního zpravodaje:
- Živě z Minsku: Lukašenko vítězí, lídra opozice zbili
- Živě z města, kde soupeří Lenin s Janem Pavlem II.
- Blog: Sovětský skanzen? Jaké je Bělorusko opravdu?
- Živě z bojiště plynové války: Rýsuje se příměří
- Tady je opravdový Černobyl: Život na hranici země duchů
- Běloruská demokracie? Pohádka pro EU za tři miliardy
- Reportáž z lesa hrůzy, křížů a lebek. Vraždil tu Stalin
Rusko mělo v posledních měsících s Lukašenkem ostré spory a ruské televize, které lze chytit i v Bělorusku, začaly vysílat zprávy a dokumenty napadající běloruského prezidenta.
Očekává se však, že Moskva v pořadí už čvrtý mandát Lukašenka uzná.
"Co se děje v Bělorusku, to je vnitřní věcí této země," prohlásil v pondělí prezident Dmitrij Medvěděv, který nedávno označil Lukašenka za psychopata.
"Bělorusko má obrovský rozpočtový deficit, takže bude muset prodat nějaké státní firmy a podniky. A tady budou ruští zájemci stát v první řadě," tvrdí ruská politoložka Irina Kobrinská.
Ještě na konci roku čekají Moskvu a Minsk jednání o cenách za dodávky a tranzit plynu. Bělorusko nyní platí podstatně méně než jiné země (184 dolarů za tisíc kubíků namísto 250 dolarů).
Ve hře je ale take nabídka Kremlu na odbourání ruský cel na export ropy přes Bělorusku, čímž by běloruská státní pokladna získala až čtyři miliardy dolarů ročně.
Zda se dohodnou, nebo zda může znovu hrozit zastavení plynu pro část Evropy, je zatím v mlze. V takové, jaká dnes ráno padla na Minsk, takže na náměstí, kde se nepokoje odehrály, nebylo vidět z jednoho konce na druhý.