Zhrzená řecká mládež se otáčí k Tsiprasovi zády. Má pocit, že ji zradil

Silvie Housková
20. 9. 2015 11:05
Syriza je stále radikální levice, a ne středová strana, jak ji teď mnoho lidí vnímá, tvrdí zakládající člen strany Michalis Spurdalakis. "Pokud by Syriza volby vyhrála a přistupovala by na další ústupky, nepochybuji, že to vyvolá ve straně roztržky." Mladí, kteří tvoří nezanedbatelné procento voličů strany Alexise Tsiprase, to vidí jinak.
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters

Atény (od naší zpravodajky) - Když v polovině června varovala řecká centrální banka, že je zapotřebí, aby vláda dosáhla kompromisu s věřiteli, jinak bude země čelit nekontrolovatelné krizi, byla to řecká mládež, která vyšla do ulic a před parlamentem vzkazovala premiérovi, ať zůstane neústupný.

Ti samí lidé, kteří ještě nedávno bývalému premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjadřovali téměř bezmeznou podporu, mu ale poté, co přistoupil na tvrdé podmínky třetího záchranného programu, nemohou přijít na jméno.

"Je to zrádce. Věřili jsme, že přišel konečně někdo, kdo se před věřiteli neskloní," říká Sofia, studentka třetího ročníku práv na aténské univerzitě. "Nebudu ho volit znovu, k volbám nepůjdu, nemám koho volit," přikyvuje její spolužačka Maria.

Pro Tsiprase může jít v nedělních parlamentních volbách o problém. Mladí lidé představovali velkou část volební základny Syrizy a jejich absence ve volebních místnostech může stranu připravit o vítězství.

Bez práce i bez iluzí

Řecká mládež patří mezi ty nejvíce zklamané voliče Syrizy. Nezaměstnanost lidí do 25 let je téměř padesátiprocentní a příliš dobré vyhlídky nemají ani o něco starší ročníky. "Mám štěstí, že jsem sehnal tuto práci, dojíždím sice hodinu, ale jsem rád. Má sestřenice, které je 32 let, práci nemá a pořád bydlí s rodiči, něco si hledá už tři roky," vypráví asi třicetiletý číšník v centru Atén.

Metropole je jedním z mála míst v Řecku, kde se dá práce sehnat. Už nepomáhá jako dříve ani síť kontaktů, přes které se práce hledala. Volná místa totiž nejsou, což dopadá nejhůře právě na mladé, kteří si ještě nestihli nic vydělat a nemohou alespoň chvíli žít z uspořených peněz. Nemluvě o tom, že na každé místo je vyžadována ideálně několikaletá praxe v oboru.

Mládež proto nejspíše chtěla uvěřit slibům, které charismatický šéf Syrizy Tsipras provolával na předvolebních shromážděních v lednu. Nižší daně by přinesly vyšší spotřebu a podniky by začaly znovu nabírat, plánovalo se také opět nabírání do státní správy, kam mělo mnoho mladých kvůli obrovským sociálním jistotám namířeno.

"Mládež chce všechno hned, chce vidět velké změny za krátký čas. Syriza nejen že nezvládla ustát tempo jejich dychtivosti, ale zároveň je nedokázala přesvědčit, že je změny schopná vůbec udělat," říká rektor katedry ekonomiky a politiky aténské univerzity a zakládající člen Syrizy Michalis Spurdalakis.

"V praxi ale nejde nic tak rychle, jak bychom si představovali. To, že schválíme nějaký zákon, neznamená, že se začne hned dodržovat. Objeví se zájmové skupiny, které proti němu bojují, a státní správa, která je zkostnatělá a nechce věci dělat jinak, než je zvyklá, a tak dále."

I mezi mladými se ale najdou ti, kteří chtějí dát Tsiprasovi druhou šanci. Oceňují to, že se Syriza alespoň pokusila vyjednávat a že, když musela své sliby porušit, radši složila vládu a požádala voliče o nový mandát. "Tito lidé už ale hlavně nemají komu jinému věřit," tvrdí Spurdalakis, "všechny ostatní strany jsou spojené s korupcí. Syriza zatím ne."

Syriza zůstává radikální

Spurdalakis navíc trvá na tom, že Syriza je stále radikální levice, a ne středová strana, jak ji teď mnoho lidí vnímá: "Pokud by Syriza volby vyhrála a přistupovala by na další ústupky, nepochybuji, že to vyvolá ve straně roztržky."

Po odtržení extremistického křídla zůstává podle něj ve straně stále mnoho členů, kteří zastávají krajně levicové názory. Nesouhlasí například s tím, aby Syriza, která nyní v průzkumech těsně vede před středopravou Novou demokracií, vytvořila koalici se socialistickým Pasokem. Ten totiž "nese svou vinu" na podpisu prvního záchranného fondu a půjčkách od Mezinárodního měnového fondu.

Takové požadavky by ale mohly značně zkomplikovat vytvoření stabilní vlády, protože by Syriza musela vzít do koalice hned několik menších stran. Stabilita je přitom to, co si nyní Řekové přejí nejvíce. "Když si vyděláte sto eur, tak si je schováte, protože nevíte, co bude za týden nebo za měsíc. Nikdo neutrácí, a tak ani podniky nevydělávají a propouštějí lidi. Je to začarovaný kruh," říká novinář Kostas.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy