"Ženy nechceme." Ultraortodoxní tisk rozmazal tváře nových izraelských ministryň

bb bb
16. 6. 2021 14:46
Nová izraelská vláda premiéra Naftaliho Bennetta se na začátku týdne oficiálně fotila s prezidentem Reuvenem Rivlinem. Kabinet má 27 členů, mezi nimiž je devět žen. Snímek nové vlády sdílel i zpravodajský web B'Hadrei Haredim. Obličeje všech žen rozmazal, protože někteří ultraortodoxní věřící odmítají ženy ve veřejných funkcích.
"Ženy nechceme." Ultraortodoxní tisk rozmazal tváře nových izraelských ministryň. | Video: Blahoslav Baťa

Trend cenzurovat podobu žen je v médiích konzervativně věřících židů poměrně nový, píše ve svém článku The Jerusalem Post a jako příklad uvádí další fotografii z minulých dní, na níž jsou zachyceni šéfové koaličních stran při jednání. Tvář předsedkyně Strany práce Merav Michaeliové je jediná rozmazaná.

Některá silně konzervativní média cenzurují ženy na fotografiích i mimo hranice Izraele. Nedávno odmítla publikovat podobu ženy z ultraortodoxní komunity, která kandidovala do městské rady v New Yorku.

K dalším příkladům z posledních let patří ten, ve kterém noviny Hamevaser v roce 2015 zcela vyretušovaly německou kancléřku Angelu Merkelovou nebo když byl časopis Mishpacha v roce 2016 kritizován kvůli zveřejnění siluety Hillary Clintonové.

Současný izraelský kabinet Naftaliho Bennetta se může chlubit rekordním počtem žen. Tvoří celou třetinu vlády. To je podle The Jerusalem Post všeobecně považováno za historický okamžik pro Izrael, který je v mnoha ohledech moderní, ale některými stále považován za zemi, která málo prosazuje rovnost žen a mužů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy